Katalog on-line

Katalog on-line

Bibliografia regionalna

Bibliografia regionalna

IBUK Libra

IBUK Libra

Strategia Rozwoju Biblioteki

Plan Rozwoju Biblioteki

Dyskusyjne Kluby Książki

Dyskusyjne Kluby Książki

Nagrody i wyróżnienia

Nagrody i wyróżnienia

BIP

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie - BIP

Program Rozwoju Bibliotek

Program Rozwoju Bibliotek

Cała Polska Czyta Dzieciom

Cała Polska Czyta Dzieciom

Biblioteka Narodowa

Biblioteka Narodowa

Academica

Academica

MKiDN

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Instytut Książki

Instytut Książki

NPRCz 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

SBP

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Cyfrowa Biblioteka - Polona

Cyfrowa Biblioteka Polona

Facebook

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie na Facebooku

Kanał YouTube

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie na YouTube

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

Archiwum 2019:

 

W dniu 30.12.2019r. Filia w Sztombergach czynna w godzinach: 8:30 - 16:00, 31.12.2019r. - nieczynna, 2.01.2020r. czynna w godzinach: 8:30 - 16:00.


Wesołych Świąt! (2019(

Niech czas Świąt Bożego Narodzenia będzie pełen atmosfery radości,
wytchnienia i zatrzymania od codziennego pędu.
Życzymy wszystkim Czytelnikom wszystkiego najlepszego.
Wesołych Świąt!


W okresie świątecznym Biblioteka w Staszowie czynna:

  • 23.12.2019r. (poniedziałek) od 8:00 do 16:00
  • 24.12.2019r. (Wigilia) od 8:00 do 12:00
  • 27.12.2019r. (piątek) od 8:00 do 16:00
  • 31.12.2019r. (wtorek) 8:00 do 16:00

W okresie świątecznym Filie Biblioteki będą nieczynne:

  • Filia w Koniemłotach – 24.12.2019
  • Filia w Kurozwękach – 23.12.2019 – 24.12.2019
  • Filia w Wiśniowej – 24.12.2019

W dniu 24.12.2019r. (Wigilia) Filia w Sztombergach czynna w godzinach: 8:00 - 12:00.


HEJ, KOLĘDY TO CZAS
Święta Bożego Narodzenia to piękny czas, pełen miłości, pojednania i wzruszeń, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka, które przenoszą nas w bardzo odległe czasy i przypominają, że w Betlejem przyszedł na świat Zbawiciel. 20 grudnia 2019 r. w bibliotece odbyło się przedstawienie jasełkowe pt. „Hej, kolędy to czas”, przygotowane przez uczniów klasy III „B” oraz IV „A” pod kierunkiem pani Ewy Marek i pani Ewy Kowalskiej z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. I.J .Paderewskiego w Staszowie.
Było bardzo świątecznie, kolorowo i muzycznie w to grudniowe południe, kiedy do biblioteki przybyli kolędnicy. Młodzi aktorzy z dużym przejęciem i poświęceniem wiernie odtworzyli swoje role. Występ oprawiony był przepięknymi kolędami i pastorałkami. Natomiast wspaniała dekoracja nadała temu spotkaniu uroczysty i nastrojowy klimat. Dzieci przybliżyły nam nowinę, która dwa tysiące lat temu wyszła z Betlejem i obiegła cały świat. Nadal obiega i żyje w nas.
Kiedy artystyczna część dobiegła końca, wszyscy występujący na scenie, otrzymali gromkie brawa, które były uznaniem za piękne wykonanie przedstawienia. Dyrektor Biblioteki, pani Ewa Cygan, podziękowała młodym artystom oraz ich opiekunom za przygotowanie wyjątkowych jasełek oraz za wspaniałe wprowadzenie w atmosferę świąt.

Jasełka (2019)


BOŻE NARODZENIE W NASZYCH DOMACH
Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, więc świąteczny klimat przywędrował również do naszej biblioteki. 18 grudnia br. odwiedzili nas uczniowie klasy II „D” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. W trakcie zajęć dzieci zapoznały się z tradycjami i zwyczajami Świąt Bożego Narodzenia, rozmawiały o tym w jaki sposób przygotowują się do świąt, mówiły kiedy ubierają z rodzicami choinkę, kiedy zasiadają do wspólnej wieczerzy, jakie kolędy śpiewają przy wigilijnym stole oraz jakie potrawy przygotowywane są w ich domach. Zainspirowani bajką mali czytelnicy wykonali kolorowe choinki. Boże Narodzenie to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Dla każdego z nas to czas szczególny. To nie tylko wspomnienie ważnego wydarzenia religijnego, ale także czas odpoczynku, pojednania, wyciszenia, refleksji i spotkań z najbliższymi.

Boże Narodzenie w naszych domach (2019)


W dniach 17.12.2019r. - 24.12.2019r. Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


W OCZEKIWANIU NA BOŻE NARODZENIE
Gdy listopad dobiegł końca, wielu z nas zaczęło odliczać dni do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. W piątek, 13 grudnia budynek Biblioteki wypełnił się dziecięcym gwarem oraz rozbrzmiewał przepięknymi kolędami i pastorałkami. To wszystko działo się za sprawą uczniów klasy I „A” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie, którzy nas odwiedzili. Pierwszoklasiści wzięli udział w spotkaniu związanym tematycznie ze Świętami Bożego Narodzenia. Podczas spotkania dzieci opowiadały o tradycjach i zwyczajach panujących w ich domach, a także o tym co dla nich jest najważniejsze podczas tego niezwykłego czasu. Na zakończenie uczniowie wykonali prace plastyczne zainspirowaną wysłuchanym tekstem. Powstały piękne renifery.

W oczekiwaniu na Boże Narodzenie (2019)


Oficjalnie otwarcie nowej siedziby staszowskiej biblioteki
„Biblioteka jest instytucją, która samym swym istnieniem świadczy o rozwoju kultury” – nie sposób nie zgodzić się z tymi słowami papieża Jana Pawła II. Staszowska biblioteka od lat aktywnie włącza się w życie kulturalne i społeczne regionu, edukuje dzieci i młodzież, bierze udział w najróżniejszych akcjach o zasięgu ogólnopolskim – wszystko po to, aby sprostać wymaganiom i oczekiwaniom użytkowników.
Przez blisko 55 lat książnica wypełniała swoją misję w zabytkowym ratuszu. Warunki tam panujące nie były jednak zbyt dobre – brak wolnego dostępu do półek, ciasnota, brak toalet dla użytkowników – to tylko niektóre z niedogodności, z jakimi zmagać musieli się zarówno użytkownicy, jak i pracownicy biblioteki.
Na szczęście ten etap należy już do przeszłości. 5 grudnia 2019 r. po wielu miesiącach ciężkiej pracy oficjalnie otworzyliśmy nową siedzibę biblioteki, która teraz mieści się przy ul. Szkolnej 14.
Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia odnowionego budynku, którego dokonali księża Szczepan Janas i Edward Zieliński. Następnie zaproszeni goście – wśród których znaleźli się między innymi: poseł RP Andrzej Kryj, dyrektor Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim Magdalena Kusztal, starosta staszowski Józef Żółciak, burmistrz miasta i gminy Staszów Leszek Kopeć, zastępca burmistrza dr Ewa Kondek, burmistrz miasta i gminy Szydłów Andrzej Tuz, wójt gminy Rytwiany Grzegorz Forkasiewicz, dyrektorzy bibliotek gminnych, dyrektorzy i pracownicy placówek oświatowych, instytucji kultury, lokalnych przedsiębiorstw, zaprzyjaźnieni artyści oraz czytelnicy – wysłuchali wystąpienia dyrektora biblioteki – pani Ewy Cygan, która przybliżyła historię staszowskiej książnicy, opowiedziała o jej działalności oraz omówiła zmiany, jakie zaszły w związku z przeprowadzką do nowego obiektu. A są to zmiany tylko na lepsze. Przede wszystkim zwiększyła się przestrzeń użytkowa biblioteki – od teraz czytelnicy mogą swobodnie przechadzać się między półkami i samodzielnie wybierać książki, gazety, audiobooki czy filmy. Do tej pory było to niemożliwe ze względu na zbyt małe odległości między regałami. W nowej książnicy pamiętano o maluchach, dla których stworzono specjalny kącik z zabawkami. Do nowości zaliczyć można też mediatekę, czytelnię letnią oraz salę, przygotowaną do organizowania np. spotkań autorskich. Podkreślić należy również, że budynek dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Nowa siedziba biblioteki wywarła na wszystkich olbrzymie wrażenie, o czym świadczą liczne gratulacje wygłoszone w czasie uroczystości. Swój podziw wyraziły też dzieci z Przedszkola nr 8 oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie, prezentując wiersze i piosenki przygotowane specjalne na tę okazję.
Nowa biblioteka zachwyca. Jej stworzenie wymagało jednak ogromu pracy. Pracy, której nie udałoby się wykonać, gdyby nie zaangażowanie wielu życzliwych osób. Kończąc swoje wystąpienie, pani dyrektor podziękowała im za okazane wsparcie i bezinteresowną pomoc, wyrażając przy tym nadzieję, że wspólnie uda się napisać jeszcze jeden wspaniały rozdział historii staszowskiej biblioteki.
Zadanie pod nazwą „Nowoczesna biblioteka w Staszowie” zrealizowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020”. Operatorem priorytetu jest Instytut Książki.
Na zadanie biblioteka otrzymała dotacje w kwocie ponad trzy miliony złotych, w tym ponad milion siedemset tysięcy pozyskano w ramach w/w programu, pozostała kwota pochodzi z budżetu Gminy Staszów.

Galeria zdjęć: https://www.facebook.com/pg/BibliotekaStaszow/photos/?tab=album&album_id=1403475009776884


W dniach 6.12.2019r. - 7.12.2019r. Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


Uwaga!
Przypominamy, że 7.12.2019r. (sobota) Biblioteka w Staszowie będzie czynna w godzinach 8:00 - 14:00 - pierwsza sobota w miesiącu.


Uwaga!
W dniu 5.12.2019r. (czwartek) Biblioteka w Staszowie oraz wszystkie Filie będą nieczynne.


Uwaga!
Informujemy, że Biblioteka nie będzie pobierać kar za przetrzymane książki, których okres zwrotu przypadł na czas przeprowadzki do nowej siedziby (październik oraz listopad).


Uwaga!
Informujemy, że 2 grudnia 2019r. rusza wypożyczanie książek oraz czasopism. Czytelnia Internetowa/Mediateka czynna w późniejszym terminie.
Zapraszamy do nowej siedziby przy ulicy Szkolnej 14.

Nowy budynek Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Staszowie


W dniach 4.11.2019r. - 8.11.2019r. Filia w Kurozwękach będzie nieczynna.


W dniu 31.10.2019r. (czwartek) Filie w Koniemłotach, Kurozwękach oraz w Wiązownicy będą nieczynne.


UWAGA CZYTELNICY!!!
Z powodu przeprowadzki do nowej siedziby od 16.10.2019r. do odwołania BIBLIOTEKA BĘDZIE NIECZYNNA!
Zachęcamy do zaopatrzenia się w większą ilość książek.
Informujemy też, że za książki (i czasopisma), których termin zwrotu przypada w okresie zamknięcia Biblioteki NIE BĘDĄ POBIERANE KARY!
Za utrudnienia przepraszamy i zapraszamy do odwiedzania naszych Filii.


W dniach 15.10.2019r. - 16.10.2019r. Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


W dniach 27.09.2019r. - 28.09.2019r. Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


W dniu 27.09.2019r. (piątek) Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00.


W dniach 16.09.2019r. - 17.09.2019r. Oddział dla Dzieci czynny od 9:00 do 17:00.


MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK – kolejna edycja – STARTUJEMY!!!
Czy pierwsza wizyta małego dziecka w bibliotece może być początkiem wspaniałej przygody na całe życie? Otóż tak! Drodzy Rodzice! Przyjdźcie i odbierzcie wyjątkowy upominek, który wprowadzi Wasze dziecko do świata bajek!
Miło nam jest poinformować, iż Biblioteka Publiczna w Staszowie (wraz z filiami) od września 2019 roku po raz kolejny bierze udział w kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, by przypomnieć o korzyściach płynących ze wspólnego rodzinnego czytania.
Tym razem do udziału w projekcie zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od 3 do 6 lat – dzieci urodzone w latach 2013 – 2016 (zarówno te, które zapiszą się lub są już zapisane do naszej biblioteki). Przy zapisie dziecka do biblioteki obecność rodzica/opiekuna prawnego jest obowiązkowa.
Każdy Mały Czytelnik, na start otrzyma Wyprawkę Czytelniczą, a w nim książkę „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniająca najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych. W wyprawce dzieci otrzymają także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice i opiekunowie – przygotowana dla nich broszura informacyjna „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
Wyprawki Czytelnicze są wydawane do wyczerpania zapasów.
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.
Zachęcamy do zapoznania się z ideą projektu na stronie: http://wielki-czlowiek.pl/
Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci
Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl

Mała ksiązka - wielki człowiek (2019 - kolejna edycja)

Wykorzystano grafikę ze strony organizatora projektu.

Potrzebne informacje:


Spotkanie autorskie z Magdaleną Witkiewicz
11.09.2019r. Biblioteka w Staszowie gościła znaną pisarkę Magdalenę Witkiewicz, autorkę wielu interesujących książek. Spod jej pióra wyszło 25 tytułów, m.in.: „Milaczek”, „Panny roztropne”, „Opowieści niewiernej”, „Jeszcze się kiedyś spotkamy”, „Czereśnie zawsze muszą być dwie”, „Po prostu bądź”. Magdalena Witkiewicz pisze czasem o lekkich sprawach, a czasem o poważnych. Stara się rozśmieszać i wzruszać. Pisze dla dzieci i dla dorosłych. Emanujący optymizm przelewa na swoje książki, dlatego jej powieści poprawiają humor i zawsze mają dobre zakończenie.
Autorka bardzo szybko nawiązała kontakt z publicznością. Na początku opowiedziała o swojej drodze zawodowej, która z bankowca zmieniła się na pisarza. Podczas spotkania z humorem mówiła o początkach swojej literackiej drogi, o wybranych książkach, o tym czym się inspiruje podczas swojej pracy twórczej. Lubi szczęśliwe zakończenia, dlatego też wszystkie jej powieści kończą się dobrze. W trakcie spotkania mieliśmy okazję poznać bliżej poczucie humoru, ale także niezwykłe ciepło autorki, która opowiedziała kilka anegdot z życia osobistego.
Podczas spotkania padło wiele pytań, a potem miłe gawędziarskie odpowiedzi z humorem, anegdoty, dowcipy i wiele porad życiowych dla pań.
Jej książki ukazały się w Wietnamie, na Litwie oraz w Stanach Zjednoczonych.
Spotkanie odbyło się w ramach programu Dyskusyjnych Klubów Książki dofinansowanych ze środków Instytutu Książki.

Spotkanie autorskie - Magdalena Witkiewicz (2019)


W dniu 11.09.2019r. (środa) Biblioteka w Staszowie czynna do 17:00.


Narodowe Czytanie 2019 – Nowele polskie
7 września 2019r. o godzinie 10:00 spotkaliśmy się przed Ratuszem na 8. Edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, w tym roku Nowel polskich.
Po powitaniu wszystkich zebranych przez Dyrektor biblioteki p. Ewę Cygan maraton czytelniczy rozpoczął Burmistrz Miasta i Gminy Staszów, p. Leszek Kopeć, a następnie czytali nauczyciele szkół i przedszkoli, czytelnicy, pasjonaci książek, panie ze Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych „Talent” przy SOK w Staszowie oraz pracownicy biblioteki.
Ciepła, słoneczna pogoda i inwencja czytelnicza sprawiła, że głośne czytanie „Nowel polskich” pozwoliło mieszkańcom Staszowa je sobie przypomnieć, a młodszym poznać.

Narodowe Czytanie 2019


W dniu 10.09.2019r. (wtorek) Oddział dla Dzieci czynny do 17:00.


Zapraszamy! Dużo nowości!
W 2019 roku Biblioteka zakupiła 836 woluminów książek i 56 audiobooków o wartości 10406 zł. Zakup zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celem tego programu jest wzbogacenie i odnowienie księgozbioru poprzez stały dopływ nowości wydawniczych.

Biblioteka Narodowa / Narodowy Program Rozwoju CzytelnictwaBiblioteka Narodowa / Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Ostatnie spotkanie autorskie w starym budynku biblioteki (Ratusz)
11 września 2019r. o godzinie 17:00 w naszej Bibliotece odbędzie się spotkanie autorskie z pisarką Magdaleną Witkiewicz, jedną z najpopularniejszych autorek literatury kobiecej. Znana dobrze zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom – jest autorką powieści dla dzieci i dla dorosłych.
Autorka ma na swoim koncie wiele poczytnych tytułów. Znana jest z m.in. z takich powieści jak: „Milaczek”, „Szkoła żon”, „Pensjonat marzeń”, „Po prostu bądź, „Czereśnie zawsze muszą być dwie”, „Ósmy cud świata”, „Pracownia dobrych myśli”, jak również wielu innych chwytających za serce historii obyczajowych.
Serdecznie zapraszamy czytelników i wielbicieli książek Magdaleny Witkiewicz.

Spotkanie autorskie - Magdalena Witkiewicz


W dniach od 2.09.2019r. do 6.09.2019r. Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna do 17:00, w czwartek (5.09.2019r.) od 11:00 do 15:00.


Narodowe Czytanie 2019 – Nowele polskie
7 września (sobota) zapraszamy do udziału w 8. edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tej edycji Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie:

  • „Dobra pani” – Eliza Orzeszkowa
  • „Dym” – Maria Konopnicka
  • „Katarynka” – Bolesław Prus
  • „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  • „Orka” – Władysław Stanisław Reymont
  • „Rozdziobią nas kruki, wrony...” – Stefan Żeromski
  • „Sachem” – Henryk Sienkiewicz
  • „Sawa” (z cyklu Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Zaczynamy od godziny 10:00 obok Ratusza. Zachęcamy do zabrania własnych egzemplarzy wybranych noweli w celu uzyskania pamiątkowej pieczęci.

Narodowe Czytanie 2019 - Nowele polskie


Zmiana godzin pracy Filii w Wiśniowej
Informujemy, że od 2.09.2019r. Filia w Wiśniowej ma nowe godziny pracy: 14:15 - 16:00.


Nekrolog - Lidia Jakóbik


W dniach 12.08.2019r. - 30.08.2019r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


W dniach 5.08.2019r. - 9.08.2019r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


W dniach 22.07.2019r. - 9.08.2019r. Filia w Kurozwękach będzie nieczynna.


W dniach 19.07.2019r. - 12.08.2019r. Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


W dniach 15.07.2019r. - 22.07.2019r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


Nowoczesna Biblioteka w Staszowie - przetarg
W związku z realizacją projektu „Nowoczesna Biblioteka w Staszowie” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016 – 2020; został ogłoszony przetarg nieograniczony na Dostawa i montaż metalowych regałów przesuwnych i stacjonarnych, mebli i wyposażenia na wymiar, mebli i wyposażenia w standardzie, sprzętu komputerowego i multimedialnego oraz oprogramowania do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Staszowie w ramach zadania: „Nowoczesna biblioteka w Staszowie” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016 2020”. Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się: http://bp.bip.staszow.pl/index.php/zamowienia-publiczne/44-2019/ogloszenie-o-zamowieniu


W okresie wakacyjnym tj. w dniach od 1.07.2019r. do 30.08.2019r. Biblioteka czynna:

Godziny pracy w okresie wakacyjnym (2019)


W dniach 1.07.2019r. - 14.07.2019r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


W dniach 1.07.2019r. - 2.07.2019r. Filia w Kurozwękach będzie nieczynna.


W dniach 24.06.2019r. - 2.08.2019r. Filia w Sztombergach będzie nieczynna.


W dniach 21.06.2019r. - 31.07.2019r. Filia w Koniemłotach będzie nieczynna.


W dniu 21.06.2019r. (piątek) Biblioteka w Staszowie czynna od 8:00 do 16:00.


W dniu 19.06.2019r. (środa) Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


Zaczarowany parasol
Są małe i duże, kolorowe i jednobarwne, chronią przed deszczem, a czasem też przed słońcem... Co to takiego? Oczywiście parasolki. A czy parasol może być zaczarowany? Okazuje się, że tak! Bohater jednego z opowiadań pochodzących z książki pt. „Siedem supełków” potrafił przyspieszać podróże swojego właściciela, tak aby pan doktor Chrypa pojawiał się w określonym miejscu na czas. James posiadał także inne wyjątkowe umiejętności. Jakie? Na to pytanie opowiedzieć mogą uczniowie klasy III „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie, którzy 11.06.2019r. podczas wizyty w naszej bibliotece wysłuchali historii magicznego parasola. W czasie zajęć dzieci wykonały także kolorowe parasolki z papieru, które ozdobiły hol naszej książnicy.

Zaczarowany parasol (2019)


XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie”
W dniach 1 – 9 czerwca 2019 r. w całej Polsce obchodzone było największe czytelnicze święto – Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W tym roku hasło przewodnie wydarzenia brzmiało: „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie”. Biorąc pod uwagę statystyki dotyczące czytelnictwa oraz aktywności fizycznej Polaków, należy zauważyć, że wybór motta był wyjątkowo trafny. W sytuacji kiedy ponad połowa społeczeństwa nie czyta książek i nie jest aktywna fizycznie warto podejmować najróżniejsze działania zachęcające do dbania o wszechstronny rozwój dzieci. Popierając ideę promowania sportu i czytelnictwa, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie zorganizowała cykl spotkań, w czasie których sportowcy ze Staszowa czytali dzieciom bajki.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (2019)


Pierwsze tego typu wydarzenie odbyło się 7.06.2019 r. Do naszej książnicy przybył pan Ireneusz Kapusta – jeden z najlepszych niepełnosprawnych łuczników na świecie, który przeczytał uczniom fragment książki pt. „Mikołajek” René Goscinny'ego. W czasie spotkania nasz gość opowiedział też dzieciom, jak zaczęła się jego przygoda z łucznictwem, zaprezentował z jakich elementów składa się łuk oraz pokazał medale i nagrody zdobyte podczas konkursów, zawodów i turniejów. Wychowankowie klas II „a” i II „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie z zapartym tchem słuchali jego opowieści.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (2019)

 

Kolejne spotkanie zorganizowane zostało 11.06.2019 r. Opowiadania o sportowcach czytali w tym dniu członkowie Koła Grodzkiego PTTK w Staszowie. Po wysłuchaniu wszystkich tekstów uczniowie klasy III „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie zasypali rowerzystów pytaniami o historię PTTK, na które uzyskali wyczerpujące odpowiedzi. Dużo radości sprawił najmłodszym ostatni punkt wydarzenia, czyli możliwość przejechania się na rowerze dostosowanym do udziału w rajdach.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (2019)


Okazję do wysłuchania sportowych opowieści mieli też uczniowie klasy I „d” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Ciekawe i pouczające historie uświadomiły dzieciom, że aby osiągnąć sukces, trzeba ciężko pracować i bardzo często przezwyciężać najróżniejsze trudności.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (2019)


W czasie Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom nie zapomnieliśmy także o przedszkolakach. Doskonale zdajemy sobie bowiem sprawę, że w dobie wszechobecnych gier komputerowych i kreskówek warto zadbać o to, aby dzieci już od najmłodszych lat życia miały kontakt z książką. Nie od dziś wiadomo przecież, że czytanie jest jednym z najlepszych sposobów rozwijania wyobraźni.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (2019)


XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom zakończył się w bardzo uroczyście. W ostatnim spotkaniu uczestniczył Burmistrz Miasta i Gminy Staszów pan Leszek Kopeć, który przeczytał „Pszczółkom” z Przedszkola nr 8 w Staszowie opowiadanie pt. „Rower” ze zbioru „Mikołajek” René Goscinny'ego. Włodarz naszego miasta opowiedział też dzieciom, jakie dyscypliny sportowe uprawiał w dzieciństwie, zachęcając tym samym najmłodszych do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (2019)


W dniu 13.06.2019r. (czwartek) Filia w Koniemłotach będzie nieczynna.


W dniach 10.06.2019r. - 28.06.2019r. Czytelnia czynna od 8:00 do 17:00 (w czwartki od 11:00 do 15:00).


W dniu 11.06.2019r. (wtorek) Filia w Koniemłotach będzie nieczynna.


W dniu 11.06.2019r. (wtorek) Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


W dniach 7.06.2019r. - 14.06.2019r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


BAJKI NASZEGO DZIECIŃSTWA – MIŚ USZATEK
„Na dobranoc - dobry wieczór
miś pluszowy śpiewa Wam.
Mówią o mnie Miś Uszatek,
bo klapnięte uszko mam”
Jeszcze kilka lat temu każde dziecko doskonale znało tę piosnkę i potrafiło ją zanucić. Dziś, Miś Uszatek nie jest już tak popularny, jak kiedyś. Najmłodsi bardzo rzadko sięgają po książki z przygodami sympatycznego pluszaka. Niezbyt często oglądają też bajki, które powstały na postawie opowiadań Czesława Janczarskiego. W trosce o to, aby tak kultowa postać bajkowa, jaką niewątpliwie jest Miś Uszatek, nie została zapomniana, w naszej bibliotece, co jakiś czas organizujemy zajęcia, w czasie których dzieci poznają wspomnianego bohatera. 31.05.2019 r. w takim spotkaniu udział wzięły „Kaczuszki” z Przedszkola nr 3 im. Papieża Jana Pawła II w Staszowie. Przedszkolaki wysłuchały opowiadań „Miś Uszatek szuka ciepłego kącika” oraz „Pierwsza bajka Misia Uszatka”. Doskonale poradziły sobie też z bajkowymi zagadkami. Piękne ilustracje zamieszczone w książce zainspirowały dzieci do wykonania koszyczków, które swoim kształtem przypominały misia z oklapniętym uszkiem.

Miś Uszatek (2019)


W dniach 3.06.2019r. - 5.06.2019r. oraz w dniu 7.06.2019r. Czytelnia czynna do 17:00.


W dniach 30.05.2019r. - 31.05.2019r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


#biblioteka – TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2019
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to wyjątkowe święto zarówno dla pracowników bibliotek, jak i dla czytelników. 8 maja rozpoczyna się bowiem Tydzień Bibliotek, czyli czas, kiedy w książnicach organizuje się cykle spotkań z czytelnikami oraz różnego rodzaju warsztaty.
W tym roku Tydzień Bibliotek przebiegał pod hasłem #biblioteka. Motto zostało wybrane nieprzypadkowo – wskazywać miało na fakt, że biblioteki wychodzą naprzeciw zróżnicowanym potrzebom czytelników – także w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii.
W naszej bibliotece również staramy się łączyć tradycję z nowoczesnością. Nie inaczej było w czasie wydarzeń zorganizowanych w ramach Tygodnia Bibliotek.
Przyjaciele książek – Pasowanie na czytelnika
W naszej bibliotece „mieszka” wiele książek – i takich bardzo dużych, kolorowych, błyszczących i takich całkiem zwykłych, malutkich, szarych. I choć różnią się one od siebie bardzo, wszystkie chcą mieć przyjaciół. W tym roku miłością do książek staraliśmy się zarazić uczniów klas I „A”, I „B” oraz I „D” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. W czasie zajęć dzieci rozmawiały na temat tego, gdzie można kupić, a gdzie wypożyczyć książki oraz wskazały różnice między biblioteką szkolną, a biblioteką publiczną. Biorąc udział w grach i zabawach najmłodsi sprawdzili swoją wiedzę o postaciach bajkowych. Z zainteresowaniem wysłuchali też bajki o współczesnej księżniczce. Każde spotkanie kończyło się uroczystym przyjmowaniem uczniów do grona czytelników. Dzieci były pasowane przez panią dyrektor najstarszą książką znajdującą się w zbiorach biblioteki. Następnie pierwszoklasiści przyrzekli, że będą dbać o książki i często po nie sięgać. Aby pamiętać o złożonej obietnicy, każdy mały czytelnik otrzymał własny egzemplarz książki.

Tydzień Bibliotek w Staszowie (2019)Tydzień Bibliotek w Staszowie (2019)Tydzień Bibliotek w Staszowie (2019)


Smocze opowieści
W baśniach i legendach czytanych dzieciom bardzo często bohaterami są smoki. Niestety, najczęściej nie budzą one sympatii w czytelnikach, ponieważ zioną ogniem i niszczą wszystko, co spotkają na swojej drodze. W czasie zajęć, które obyły się 21.05.2019r. uczniowie klasy III „B” próbowali oswoić wspomniane bajkowe potwory. Po wysłuchaniu kilku historii, dzieci wskazały cechy, jakimi charakteryzowały się smoki. Zastanawiały się także, czym różni się baśń od legendy. W udzieleniu poprawnych odpowiedzi pomogła im prezentacja multimedialna. Aby pokazać, że bajkowe potworki nie zawsze muszą być brzydkie i straszne, nasi goście wykonali z papieru kolorowe, uśmiechnięte smoki.

Tydzień Bibliotek w Staszowie (2019)


Czytamy... Opowiadamy... Oglądamy...
Przyjacielem książki można zostać nawet jeżeli nie umie się jeszcze czytać. Przekonały się o tym „Krasnoludki” z Przedszkola nr 3 oraz „Pszczółki” z Przedszkola nr 8 w Staszowie, do których w maju zawitali goście z biblioteki. W czasie spotkań dzieci uważnie słuchały pouczających opowiadań, a następnie rozmawiały o przeczytanych bajkach. Maluchy przenosiły się też do krainy fantazji, rozmyślając o tym, co one zrobiłyby, gdyby były na miejscu baśniowych postaci. Mamy nadzieję, że podróże te były bardzo przyjemne.

Tydzień Bibliotek w Staszowie (2019)Tydzień Bibliotek w Staszowie (2019)


W dniu 29.05.2019r. Czytelnia czynna do 16:00.


W dniach 27.05.2019r. - 28.05.2019r. Biblioteka w Staszowie czynna do 17:00.


W dniu 21.05.2019r. (wtorek) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna do 17:00.


Tydzień Biblioteka w Kurozwękach
Jak co roku w ramach „Tygodnia Bibliotek” w bibliotece w Kurozwękach odbyła się lekcja biblioteczna dla klasy I poświęcona zapoznaniu uczniów z biblioteką, jej księgozbiorem oraz regulaminem. Dzieci dowiedziały się jak i dlaczego należy szanować książki oraz jak zachowywać się w bibliotece. Uwieńczeniem lekcji było uroczyste pasowanie uczniów na Czytelników. Każde dziecko otrzymało dyplom pasowania, książkę oraz zakładkę.

Tydzień Bibliotek w Kurozwękach (2019)Tydzień Bibliotek w Kurozwękach (2019)Tydzień Bibliotek w Kurozwękach (2019)Tydzień Bibliotek w Kurozwękach (2019)Tydzień Bibliotek w Kurozwękach (2019)Tydzień Bibliotek w Kurozwękach (2019)


Prezent od IBUK Libra
Od maja do czerwca br. Czytelnicy IBUK Libra będą mieli dostęp do nowych publikacji. W tym okresie zostanie udostępniony dostęp do publikacji z kategorii „Literatura faktu”. Więcej informacji na: https://www.biblioteka-staszow.pl/ibuk


Tydzień Bibliotek

Tydzień Bibliotek! (2019)


Amnestia w Bibliotece
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie ogłasza majową amnestię. Każdy czytelnik, który do końca maja 2019r. odda przetrzymane nawet latami książki, nie zapłaci kary za nieterminowy zwrot. W razie zagubienia książek można przynieść w zamian inne wartościowe pozycje, po ustaleniu z bibliotekarzem.

Amnestia w Bibliotece!


W dniach 6.05.2019r. - 10.05.2019r. Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 8:00 do 17:00, w czwartek 11:00 - 15:00.


W dniu 4.05.2019r. (sobota) Biblioteka w Staszowie nieczynna.


W dniu 2.05.2019r. (czwartek) Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


W dniu 2.05.2019r. (czwartek) Biblioteka w Staszowie czynna od 8:00 do 15:00.


W dniach 29.04.2019r. - 30.04.2019r. Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00.


„PRZYJACIELE ZIEMI”
Świat dookoła nas bardzo się zmienia. Coraz mniej jest spokojnych miejsc i zielonych placów niedotkniętych niszczycielską działalnością człowieka. Żeby chronić przyrodę trzeba nie tylko o tym mówić, ale zacząć też i działać. Przecież każdy z nas chciałby żyć i odpoczywać w środowisku czystym i zdrowym, więc już od najmłodszych lat należy kształtować właściwe postawy ekologiczne. Jakże bowiem prawdziwe jest przysłowie: „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał.”
W piątek 26 kwietnia br. naszą bibliotekę odwiedziła grupa „Krasnoludków” z Przedszkola nr 3 w Staszowie, aby wspólnie świętować Światowy Dzień Ziemi.
Podczas spotkania dzieci słuchając ekologicznych bajek dowiedziały się jak dbać o przyrodę, powietrze, wodę, tak, aby nasza Ziemia była coraz piękniejsza, czystsza i służyła ludziom, zwierzętom i roślinom. Na zakończenie przedszkolaki wykonały papierowe żółwie.
Pamiętajmy! Świętujemy jeden dzień – działamy cały rok!

Przyjaciele Ziemi (2019)


LITERACKI PIĄTEK – SPOTKANIE Z Jadwigą Szyszką
26 kwietnia 2019r. w naszej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z cyklu - „Literacki Piątek”. Bohaterką spotkania była pani Jadwiga Szyszka. To rodowita staszowianka, nauczycielka, mgr polonistyki, była działaczka samorządowa. Ponadto wieloletnia społeczna redaktorka i autorka artykułów publikowanych w czasopismach: Goniec Staszowski, Monitor Staszowski, Powiat Staszowski. Jadwiga Szyszka jest laureatką wielu odznaczeń państwowych i resortowych oraz wyróżnień. Jest laureatką odznaki okolicznościowej „Zasłużony dla Miasta Staszowa”.
Spotkanie przybrało charakter refleksyjny. Jadwiga Szyszka wspominała lata młodości, czasy studiów, pracy nauczycielskiej, samorządowej i wiele innych sytuacji, jakie ją spotkały, a które wywarły wpływ na jej życie, na to jaką jest osobą.
Pani Jadwiga podczas spotkania mówiła o swoich uczniach, rodzinie, przyjaciołach, kolegach i koleżankach. Opowieści pisarki przeplatane były grą na gitarze w wykonaniu pana Andrzeja Wawrylaka.
Autorka książki „Sercem pisane...” wymieniła dziesiątki imion osób dla niej ważnych, wspomniała miejsca bardzo jej bliskie - świadków niezwykłych i zwykłych wydarzeń. A wszystko po to, by podziękować. Swoją książkę poświęciła pamięci swoich rodziców Janiny i Stanisława Dudów, dedykowała ją mężowi, dzieciom, wnukom oraz najbliższej rodzinie i przyjaciołom.
Kolejną książką, którą wydała jest tomik poezji pt. „Zatrzymać pamięć”. Czytając ten niezwykły tomik pani Jadwiga Szyszka zabrała nas w podróż będącą wspomnieniami jej młodości, domu rodzinnego, podwórka.
Na zakończenie spotkania pani Jadwiga Szyszka zapowiedziała wydanie kolejnego tomiku wierszy pt. „Ciągle gram w zielone”.

Zapraszamy na Literacki Piątek (p. J. Szyszka)Zapraszamy na Literacki Piątek (p. J. Szyszka)Zapraszamy na Literacki Piątek (p. J. Szyszka)Zapraszamy na Literacki Piątek (p. J. Szyszka)Zapraszamy na Literacki Piątek (p. J. Szyszka)Zapraszamy na Literacki Piątek (p. J. Szyszka)Zapraszamy na Literacki Piątek (p. J. Szyszka)Zapraszamy na Literacki Piątek (p. J. Szyszka)Zapraszamy na Literacki Piątek (p. J. Szyszka)


W dniu 26.04.2019r. (piątek) Biblioteka w Staszowie czynna od 8:00 do 17:00.


Zapraszamy na Literacki Piątek

Zapraszamy na Literacki Piątek (p. J. Szyszka)


RÓŻA I KSIĄŻKA
Jak co roku 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji Biblioteka wręcza upominki czytelnikom, którzy jako pierwsi odwiedzą naszą książnicę. Pierwsza Czytelniczka otrzymała różę, a Czytelnik książkę.

Róża i książka (2019)


Wesołych Świąt (2019)

Radosnych Świąt
Zmartwychwstania Pańskiego
Oraz Błogosławieństwa Bożego
Życzy Dyrektor oraz Pracownicy
Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy
w Staszowie


W dniu 19.04.2019r. (Wielki Piątek) Biblioteka w Staszowie czynna od 8:00 do 15:00.


Zmiana godzin pracy Filii Biblioteki w okresie świątecznym:

  • 19.04.2019r. (Wielki Piątek) Filia w Koniemłotach nieczynna,
  • 19.04.2019r. (Wielki Piątek) Filia w Kurozwękach nieczynna,
  • 19.04.2019r. - 20.04.2019r. Filia w Wiązownicy nieczynna.

JAK DBAĆ O ZDROWIE?
W zdrowym ciele, zdrowy duch – dzieci z Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnicy doskonale zdają sobie sprawę z prawdziwości tego stwierdzenia. W czasie zajęć, które odbyły się 18.04.2019 r. najmłodsi dowiedzieli się, co trzeba robić, aby cieszyć się dobrym zdrowiem. Nasi goście dokładnie przeanalizowali piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Z uwagą przeglądali także książki poświęcone tematyce prawidłowego odżywiania. Bardzo podobała im się również bajka o księciu, który dbał o swoje zdrowie oraz o księżniczce, która paliła papierosy i uwielbiała niezdrowe jedzenie.
Po krótkiej rozmowie dzieci wykonały piękne, czerwone jabłka, które w przyszłości mają zachęcać do częstszego jedzenia warzyw i owoców.

Jak dbać o zdrowie? (2019)


W dniach 1.04.2019r. - 27.04.2019r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


Wielka Liga Czytelników
Grzegorz Trela, Alicja Strzelecka, Milena Belzyt, Kornelia Janicka, Aleksandra Żmudzińska - najlepszymi czytelnikami w województwie.
Miło nam poinformować, że uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Oleśnicy zajęli I miejsce w wojewódzkim konkursie czytelniczym „Wielka Liga Czytelników", co dało możliwość awansu do etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się 10-11. maja br. Sukces jest ogromny, bowiem uczniowie z oleśnickiej podstawówki zajęli I miejsca we wszystkich możliwych kategoriach wiekowych. Kategorię klas I-IV reprezentowali uczniowie: Grzegorz Trela i Alicja Strzelecka, natomiast kategorię V-VIII uczennice: Milena Belzyt, Kornelia Janicka i Aleksandra Żmudzińska, uzyskując wyniki na poziomie 92% (kat. I-IV) i 95% (kat. V-VIII). Podczas tego etapu uczniowie czytali książki: „Petronela z jabłoniowego sadu" oraz „Łukasz i kostur czarownicy".
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki. Przypominamy, iż reprezentantki kategorii klas starszych udzieliły wywiadu, który jest dostępny poniżej:
https://kielce.tvp.pl/41956244/wola-ksiazke-od-smartfona-wielka-liga-czytelnikow-wojewodzki-final-konkursu

Wielka Liga Czytelników (finał)Wielka Liga Czytelników (finał)


W dniach 8.04.2019r. - 12.04.2019r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI
2 kwietnia to wyjątkowa data w kalendarzu każdego małego czytelnika – tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi, której członkowie nieprzypadkowo wybrali taką datę – 2 kwietnia urodził się bowiem Hans Christian Andersen, jeden z najbardziej znanych autorów baśni dla najmłodszych. Każdego roku w pierwszych dniach kwietnia na całym świecie organizuje się różnego rodzaju wydarzenia, które mają na celu promowanie literatury dla dzieci. Również w naszej bibliotece odbyły się takie spotkania. W tym roku poświęcone zostały one twórczości H. Ch. Andersena.

Każdy z nas jest wyjątkowy – z tolerancją za pan brat
Świętowanie Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci rozpoczęło się 1.04.2019r., kiedy to do naszej biblioteki przybyli uczniowie klasy III „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Pierwsza część spotkania poświęcona została jednej z najbardziej znanych baśni H. Ch. Andersena pt. „Brzydkie Kaczątko”. Najmłodsi, po wysłuchaniu tekstu, rozmawiali na temat tolerancji. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że każdemu należy się szacunek – bez względu na to, jak wygląda, albo ile ma pieniędzy. W drugiej części zajęć uczniowie wykonali kaczątka z kolorowego papieru i bibuły.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci (2019)

Magiczny świat pana Andersena – „Stokrotka”
Kolejne zajęcia odbyły się 2.04.2019r. Udział w nich wzięli uczniowie klasy II „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Dzieci wysłuchały pięknej, choć smutnej baśni o stokrotce i skowronku. Bardzo przejęły się tragicznym końcem życia bohaterów opowieści. Duże wrażenie wywarły na nich także informacje na temat życia H. Ch. Andersena, który od wczesnych lat życia był doświadczany przez los. W ostatniej części spotkania najmłodsi – zainspirowani przeczytaną baśnią – wykonali piękne i delikatne stokrotki.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci (2019)

W świecie H. Ch. Andersena – „Księżniczka na ziarnku grochu”
3.04.2019 r. do biblioteki przybyli uczniowie klasy I „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Dzieci obejrzały kolorową prezentacje multimedialną, dzięki której poznały życiorys H. Ch. Andersena. Następnie najmłodsi przypomnieli sobie baśń o księżniczce na ziarnku grochu i wykonali królewny i królewiczów z kolorowego papieru, cekinów i słomek.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci (2019)


„Stulecie polskiego kryminału” - konkurs
Biuro Programu „Niepodległa” wraz z Komendantem Głównym Policji zapraszają do udziału w konkursie literackim na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne „Stulecie polskiego kryminału”. Ze względu na setną rocznicę powstania Policji i polskiej kryminalistyki, prace konkursowe powinny zawierać mocno rozbudowany motyw policyjny.
Organizatorzy przewidzieli nagrody pieniężne w każdej z trzech kategorii konkursowych: kryminał sto lat temu, kryminał dzisiaj i kryminał za sto lat. Zwycięzcy otrzymają 2000 zł za pierwsze miejsce, 1500 zł za drugie miejsce, 1000 zł za trzecie miejsce.
Najlepsze prace zostaną opublikowane w antologii pokonkursowej. Niewykluczone są także nagrody dodatkowe, nieujęte w regulaminie.
Konkurs jest przeznaczony dla osób od 16 roku życia, a prace należy przesyłać do 15 czerwca 2019 roku na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Szczegółowe informacje na temat zasad uczestnictwa w konkursie można znaleźć na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/konkurs-na-opowiadanie-stulecie-polskiego-kryminalu/

Stulecie polskiego kryminału


W dniach 1.04.2019r. - 15.04.2019r. Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


W dniu 2.04.2019r. (wtorek) Filia w Sztombergach będzie nieczynna.


Zaczytany Dom Kultury
Staszowski Ośrodek Kultury bierze udział w projekcie "Zaczytany Dom Kultury 2018 Narodowego Centrum Kultury". Do Państwa dyspozycji jest 20 interesujących publikacji, których wykaz i opis znajduje się na https://sok.info.pl/zaczytany-dom-kultury-2/. Istnieje możliwość wypożyczenia. Zachęcamy wszystkich.

Zaczytany Dom Kultury


Konkurs plastyczny - „MOJA ULUBIONA POSTAĆ Z BAŚNI H. CH. ANDERSENA”
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie Oddział dla Dzieci ogłasza konkurs plastyczny dla kl. I – III szkół podstawowych.

Konkurs plastyczny - „MOJA ULUBIONA POSTAĆ Z BAŚNI H. CH. ANDERSENA”


To już wiosna!
Wiosna zaczyna na dobre gościć za naszymi oknami. Dni są coraz dłuższe i cieplejsze, słońce świeci mocniej, ptaki rozpoczynają koncertowanie, a kwiaty nieśmiało pokazują kolorowe płatki.
O wspomnianych zmianach zachodzących w przyrodzie rozmawialiśmy z uczniami klasy I „d” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie, którzy 25.03.2019r. odwiedzili bibliotekę. W czasie zajęć dzieci miały okazję do zaprezentowania swojej wiedzy na temat wiosny (i przyznać trzeba, że ich zasób wiadomości jest naprawdę bogaty). Oprócz tego najmłodsi poznali wiosenne rymowanki. Dużo radości sprawiło im też wykonanie kolorowych wianków, które ozdobiły hol ratusza.

To już wiosna! (2019)


Gdzie ta wiosna?
Gdzie ta wiosna? Odpowiedź na to pytanie próbowali znaleźć uczniowie klasy II „d” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie, którzy 22.03.2019r. przybyli do biblioteki. I trudno dziwić się ich ciekawości – przecież kalendarzowa wiosna rozpoczęła się dzień wcześniej.
Dzięki kolorowej prezentacji multimedialnej pełnej ciekawych informacji dzieci uzupełniły swoją wiedzę na temat zielonej pory roku. Pomogło im to we wskazaniu pierwszych oznak wiosny. Z zaciekawieniem wypisanym na twarzy wysłuchały też pouczających opowiadań. Następnie z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do wykonywania wiosennych kapeluszy. W ostatniej części spotkania najmłodsi zmierzyli się z krzyżówką sprawdzającą ich wiadomości na temat aktualnej pory roku. Wszyscy doskonale sobie z nią poradzili.

Gdzie ta wiosna? (2019)


LITERACKI PIĄTEK – SPOTKANIE Z MARIANNĄ I WIESŁAWEM KOT
15 marca 2019 r. w staszowskiej bibliotece zainaugurowany został cykl spotkań z kulturą regionalną – „Literacki Piątek”. Pierwsze tego typu wydarzenie poświęcone zostało twórczości Marianny i Wiesława Kot.
Pani Marianna to osoba wyjątkowo uzdolniona plastycznie – maluje, haftuje oraz wykonuje aplikacje. Każda jej praca jest przemyślana, dopracowana i absolutnie wyjątkowa. Świadczą o tym opinie osób biorących udział w spotkaniu. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że są zachwyceni barwnymi kompozycjami kwiatowymi tworzącymi wystawę „Igłą i pędzlem malowane”.
Oprócz przeglądu prac pani Marianny Kot, w czasie „Literackiego Piątku” odbyło się spotkanie autorskie z zasłużonym dla Staszowa, autorem licznych tomików wierszy – panem Wiesławem Kotem. Poeta debiutował w 1963r. w gdańskich „Literach”. Wiele jego utworów powstało i nadal powstaje, „na poczekaniu”. Ciekawe jest również to, że pan Wiesław pisze o wszystkim. Jak sam przyznaje – to życie jest dla niego inspiracją. W czasie spotkania poeta bardzo chętnie odpowiadał na pytania. Osoby zgromadzone w bibliotece były zainteresowane nie tylko twórczością pana Kota, ale także jego barwnym życiorysem. Nasz gość chętnie wspominał dawne czasy, urozmaicając swoje opowieści anegdotami i lekturą wierszy (często przy akompaniamencie muzycznym wykonywanym przez pana Andrzeja Wawrylaka). Poeta mówił bardzo ciekawie i zajmująco, przez co „Literacki Piątek” minął w mgnieniu oka. Na zakończenie, w uznaniu dla twórczości państwa Marianny i Wiesława Kot, uczestnicy spotkania zaśpiewali dla nich „Sto lat”.

Literacki Piątek - Spotkanie z Marianną i Wiesławem Kot


W dniach 15.03.2019r. - 5.04.2019r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


Bajeczne dziewczyny
Być kobietą, być kobietą... A jak to właściwie jest być kobietą? Łatwo czy trudno? Na to pytanie usiłowali odpowiedzieć uczniowie klasy III „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie, którzy przybyli do biblioteki 8.03.2019r. Dzieci dowiedziały się wtedy, jak wyglądało życie kobiet w dawnych czasach. Poznały również historię sufrażystek. W czasie zajęć nie zabrakło też rozmowy o najważniejszych kobietach w życiu naszych małych gości. Po wysłuchaniu opowiadania „Zosia i fiołkowy kapelusz”, uczniowie wykonali piękne bukiety kwiatów, które doskonale sprawdziły się w roli prezentów.

Dzień Kobiet (2019)


Zapraszamy na Literacki Piątek

Zapraszamy na Literacki Piątek


W dniu 9.03.2019r. (sobota) Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


W dniu 11.03.2019r. (poniedziałek) Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00.


W dniu 22.02.2019r. (piątek) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna do 17:00.


W magicznym świecie Karolci
21.02.2019r. uczniowie klasy II „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Staszowie przybyli do naszej biblioteki na spotkanie z Karolcią – główną bohaterką powieści Marii Krüger. Celem zajęć było przybliżenie dzieciom wiadomości o autorce lektury oraz zachęcenie ich do poznania wszystkich przygód sympatycznej dziewczynki i jej przyjaciela Piotra. Dzięki ciekawej i kolorowej prezentacji multimedialnej najmłodsi nie mieli problemu z zapamiętaniem najważniejszych informacji. Z zainteresowaniem wysłuchali też wybranych fragmentów książki. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że napisana 60 lat temu powieść nadal ciekawi, bawi i uczy. Nasi goście zareagowali radością na wieść, że przygody Karolci nie kończą się wraz z ostatnią stroną lektury. Jeszcze w czasie spotkania kilka osób oznajmiło, że chętnie przeczyta kontynuację jednej z najpopularniejszych powieści Marii Krüger.
Po wspólnym czytaniu oraz rozmowie dzieci wzięły udział w zajęciach plastycznych, w czasie których wykonały Karolcię z papieru, bibuły i kolorowych ozdób.

W magicznym świecie Karolci (2019)


W dniu 18.02.2019r. (poniedziałek) Filia w Koniemłotach będzie nieczynna.


Na tropie interesujących książek
15 lutego br. Bibliotekę odwiedzili podopieczni Niepublicznego Specjalnego Punktu Przedszkolnego Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „My i Świat”. Dzieci podczas spotkania miały możliwość oglądania, słuchania i dotykania niezliczonej ilości książeczek dla najmłodszych. Dużo emocji wzbudziła zabawa w „Bajkowe Koło Fortuny” oraz wykonanie misia z kolorowej bibuły. Dziękujemy za miło spędzone chwile.

Na tropie interesujących książek (2019)


„RANDKA W CIEMNO Z KSIĄŻKĄ”
Walentynki to nie tylko czas miłości ale także radości, życzliwości i przyjaźni. To również czas, kiedy robimy swoim najbliższym miłe i urocze niespodzianki. Tak też było i w naszej Bibliotece. Aby uczcić obchody Dnia Zakochanych Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie zorganizowała akcję promującą czytelnictwo „Randka w ciemno z książką!!!”. Zabawa czytelnicza cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród czytelników tych dużych jak i tych małych. Zasada była bardzo prosta – na czytelników wypożyczających minimum jeden egzemplarz książki czekały tajemnicze, owinięte w szary papier, ozdobione czerwonymi serduszkami pozycje. Losowaniu towarzyszył dreszczyk emocji, ponieważ opakowanie nie zdradzało ani autora, ani tytułu książki. Walentynkowe literackie niespodzianki rozeszły się błyskawicznie. Mamy nadzieję, że randka z książką była udana. Przecież Walentynki to świetna okazja, by zakochać się w czytaniu!

Randka w ciemno z książką!


W KRAINIE UCZUĆ
14 lutego to święto miłości – każdej miłości: matczynej, ojcowskiej, dziecięcej, siostrzanej, braterskiej, przyjacielskiej. Walentynki są doskonałą okazją do pokazania naszym najbliższym, jak bardzo są dla nas ważni. A w jaki sposób możemy okazać miłość, przywiązanie do drugiej osoby czy wdzięczność za czyjąś obecność? Doskonale wiedzą to uczniowie klasy I „d” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Dzieci zdają sobie sprawę, że aby ktoś poczuł się kochany wystarczy kilka miłych, ciepłych pełnych uczucia słów. Radość ważnym dla nas osobom możemy także sprawić wręczając im prezenty. I nie muszą to być wcale duże upominki. Wystarczy własnoręcznie zrobiony drobiazg.
W czasie zajęć w bibliotece najmłodsi wykonali przepiękne kartki walentynkowe oraz stojące serduszka. Dowiedzieli się także, skąd wziął się zwyczaj obchodzenia Walentynek. Nasi goście z zainteresowaniem wysłuchali również fragmentu książki pod tytułem „Oto jest Kasia”, w którym doskonale zobrazowana została matczyna i siostrzana miłość.

Walentynki (2019)


Lekcja biblioteczna w Filii w Kurozwękach
Dnia 12.02.2019r. w filii biblioteki w Kurozwękach odbyła się lekcja biblioteczna dla klasy II „Wielbiciele książek”. Uczniowie zapoznali się z „drogą książki od pisarza do czytelnika” oglądając prezentację multimedialną na ten temat oraz z zawodami związanymi z książką (autor, pisarz, wydawca, drukarz, korektor, grafik, introligator, księgarz, bibliotekarz).

Lekcja biblioteczna w Kurozwękach (2019)Lekcja biblioteczna w Kurozwękach (2019)


RUPAKI – CZYTAKI
Co to są rupaki? Rupaki to stworki, które przychodzą do dzieci, zanim zasną one wieczorem. Nie są to jednak złośliwe stworzonka. Wręcz przeciwnie – są one bardzo sympatyczne i przyjacielskie. Pisała o nich Danuta Wawiłow.
12 lutego na biblioteczne spotkanie z rupakami przybyli uczniowie klasy III „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. W czasie zajęć dzieci poznały wybrane wiersze Danuty Wawiłow. Najbardziej spodobał im się utwór pod tytułem „O Rupakach”. Po wysłuchaniu wiersza uczniowie zastanawiali się, jak wyglądają rupaki oraz rozważali, czy można się z nimi zaprzyjaźnić. Po burzliwej dyskusji dzieci użyły swojej wyobraźni i wykonały kolorowe stworki. Tworzenie własnych rupaków, choć nie było łatwe (wymagało bowiem dużo kreatywności), sprawiło najmłodszym dużo radości. Wyjątkowe prace, wykonane przez uczniów staszowskiej „Dwójki” obejrzeć można w holu biblioteki.

RUPAKI - CZYTAKI


W dniu 8.02.2019r. (piątek) Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00.


Przygody Ziemniaka Stefana
07.02.2019r. odbyło się spotkanie z Aleksandrą Pielak – jedenastoletnią uczennicą Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie, autorką „Przygód Ziemniaka Stefana”.
Ola opowiedziała młodszym kolegom z klasy III „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Staszowie, jakie perypetie przeżył stworzony przez nią bohater. A było ich wiele, między innymi pobyt na bezludnej wyspie, wyprawa na planetę Oknedor, czy udział w wielkim grillu.
Młoda pisarka zdradziła także, jak zaczęła się jej przygoda z tworzeniem opowiadań. Stefan powstał kiedy Ola była w drugiej klasie szkoły podstawowej. W czasie zajęć plastycznych dzieci miały wykonać kartonowe jajka. Zdolnej mieszkance Staszowa powstała praca przypominająca nie jajko, a ziemniaka. Dziewczynka dorysowała mu buzię, a później zaczęła o nim opowiadać. W ten sposób powstały różne ciekawe historie, które pewnego dnia młoda staszowianka spisała. Dzięki staraniom rodziców Oli, w 2018 roku przygody Stefana ukazały się w formie książki.
Podczas rozmowy z pisarką okazało się, że była odpowiedzialna nie tylko za treść opowiadań, ale także za stworzone do nich ilustracje. Uczniowie uczestniczący w spotkaniu z wielkim zainteresowaniem obejrzeli rysunki. Z zapartym tchem wysłuchali także jednej z siedmiu przygód Stefana.
Nasi goście, zainspirowani obejrzanymi grafikami i przeczytanym fragmentem książki, wykonali podobizny Stefana z ziemniaków, kolorowych tkanin, cekinów i słomek. Kiedy prace były już gotowe, uczniowie podziękowali Oli za ciekawe spotkanie, a młoda pisarka podarowała im egzemplarz jej książki wraz z dedykacją.

Przygody Ziemniaka Stefana


W dniach 5.02.2019r. - 7.02.2019r. Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 9:00 do 17:00 (w czwartek od 11:00 do 15:00).


W dniach 4.02.2019r. - 5.02.2019r. Filia w Kurozwękach będzie nieczynna.


W dniach 29.01.2019r. - 1.02.2019r. Filia w Koniemłotach będzie nieczynna.


W dniach 29.01.2019r. - 1.02.2019r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


Uwaga Czytelnicy!
Zapraszamy do odbioru nowych kodów dostępu do platformy IBUK Libra - wirtualnej czytelni książek. w 2019 roku udostępniono 1724 książek o szerokiej tematyce.
Kody wydane w 2018 roku utracą ważność 22 stycznia 2019 roku. Osoby zainteresowane przedłużeniem dostępu lub chcące otrzymać dostęp do platformy - zapraszamy do naszej Biblioteki.
Instrukcja dodania pinu: http://libra.ibuk.pl/#help


FERIE W BIBLIOTECE – „ZIMOWE DNI, KSIĄŻKA I TY...”
Ach, co to były za ferie! Kolorowe, pełne śmiechu, rozmów i zabaw. Z pewnością na długo pozostaną w pamięci osób uczestniczących w zajęciach zorganizowanych w bibliotece. Artystyczne zabawy z książką – czyli proponowany przez nas sposób spędzania wolnego czasu spotkał się z dużym zainteresowaniem. Podczas ferii odbyły się cztery spotkania, w których czynny udział wzięły dzieci, młodzież, a nawet dorośli.
SZNURKOWE OPOWIEŚCI
Sznurek i jego zastosowanie – taki był temat pierwszych zajęć, które odbyły się 15.01.2019r. Zgromadzone w holu biblioteki osoby wysłuchały wesołych przygód przeżytych przez bohatera książki Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel pod tytułem „Sznurkowa historia”. Zainspirowani ciekawymi opowiadaniami staszowianie wykonali pomysłowe prace plastyczne przy użyciu sznurka, wełny, kolorowego papieru, kredek, bibuły, cekinów i piórek.

Ferie w Bibliotece w Staszowie (2019)


EKO-RAMKA
W czasie spotkania, które odbyło się 17.01.2019r. rozmawialiśmy o naszych babciach i dziadkach. Zgodnie stwierdziliśmy, że dzięki nim świat jest dużo lepszy. Przecież to właśnie oni dbają o nas i starają się jak najczęściej sprawiać nam przyjemność. 21 i 22 stycznia możemy odwdzięczyć się dziadkom za ich dobroć i wielkie serce, wręczając im własnoręcznie zrobione prezenty. Bardzo dobrze w roli podarunku sprawdza się ramka – kolorowa, wyjątkowa eko-ramka, na przykład taka, jaką wykonywali uczestnicy zajęć w bibliotece. A podkreślić trzeba, że wszyscy wyjątkowo dbali o to, aby ich dekoracje do fotografii były jak najpiękniejsze. Pracy było co nie miara, dlatego kiedy prezenty były już gotowe, zgromadzone w holu ratusza osoby odpoczywały słuchając opowiadań o perypetiach babć i dziadków. Chwila oddechu była potrzebna, ponieważ na naszych gości czekała jeszcze jedna niespodzianka – mianowicie możliwość obejrzenia szopki bożonarodzeniowej wykonanej przez pana Józefa Żaka. Autor wyjątkowej pracy był obecny w czasie spotkania i chętnie odpowiadał na zadawane mu pytania. Dzięki temu uczestnicy zajęć dowiedzieli się, że szopka staszowska ma wymiary 60 na 80 cm, składa się z trzech wież oraz czterech kondygnacji, jest oświetlona, zawiera elementy obrotowe i powstała na wzór szopek krakowskich. Wizyta pana Józefa Żaka była ciekawym, pouczającym i niestety ostatnim punktem czwartkowych zajęć.

Ferie w Bibliotece w Staszowie (2019)


OPOWIEŚCI Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA
Któż z nas nie marzy o egzotycznych podróżach, wielkich przygodach, niezapomnianych przeżyciach? 22.01.2019r. postanowiliśmy wybrać się w podróż do Afryki. Wycieczka ta była możliwa dzięki lekturze zbioru wierszy „Co kraj to obyczaj” oraz fragmentów książki pod tytułem „Nela mała reporterka”. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, jak wygląda życie na Czarnym Lądzie. Zdobyliśmy także cenne informacje na temat kultury mieszkańców Afryki, które były jednocześnie wskazówkami pomagającymi przy tworzeniu kolorowych masek rytualnych.

Ferie w Bibliotece w Staszowie (2019)


ZABAWY I GRY KOMPUTEROWE
Ostatnie spotkanie rozpoczęło się od głośnego czytania fragmentów książki „Nowe przygody Kubusia Puchatka”. Następnie uczestnicy zajęć wykonali bałwanki z papieru gazet i cekinów. Po zakończeniu części artystycznej, nadszedł czas na turniej gier edukacyjnych. Zmaganiom towarzyszyły wielkie emocje. Niektórzy zawzięcie rywalizowali z pozostałymi osobami biorącymi udział w rozgrywkach, inni natomiast koncentrowali się na odkrywaniu tajników nowych gier. Bez wątpienia jednak wszyscy bawili się wyśmienicie, a turniej okazał się strzałem w dziesiątkę.

Ferie w Bibliotece w Staszowie (2019)


Ferie w Filii Biblioteki w Wiązownicy
Podobnie jak w ubiegłych latach, również teraz podczas ferii zimowych dzieci częściej odwiedzały bibliotekę. Ponieważ były to uczennice starszych klas szkoły podstawowej, podczas spotkań odbywały się zajęcia literackie np. znaczenie różnych imion na podstawie „Księgi imion”, wiersze mojego dzieciństwa (Tuwim, Brzechwa, Gellner, Wawiłow), rozmowy o książkach, jak zdobywać informacje o dobrych książkach, itp.
W czasie ferii bibliotekę odwiedziły dzieci z opiekunką z miejscowej filii Świetlicy Jutrzenka. Dzieci wysłuchały opowieści o bibliotece, jej historii, roli w środowisku, dostępnych tytułach prasy dla młodszych i starszych czytelników. Potem zadawały pytania dotyczące korzystania ze zbiorów, wyglądu książek kiedyś i obecnie.
Na zakończenie ferii wręczone zostały nagrody najlepszym czytelnikom w 2018 r w grupie do lat 19. Zostali oni wybrani na podstawie ilości wypożyczeni książek, jest to dość liczna grupa, bo około 60 osób, które często odwiedzają bibliotekę i dużo czytają. Nagrody – książki, otrzymało 6 z nich. Ogółem w ramach „Ferii w Bibliotece” udział w zajęciach i spotkaniach wzięło 23 osoby.

Ferie w Filii w Wiązownicy (2019)Ferie w Filii w Wiązownicy (2019)Ferie w Filii w Wiązownicy (2019)Ferie w Filii w Wiązownicy (2019)Ferie w Filii w Wiązownicy (2019)


Ferie w Filii Biblioteki w Kurozwękach
W dniach 22 oraz 23 stycznia 2019r. w filii biblioteki w Kurozwękach odbyły się zajęcia, w których udział wzięła grupa przedszkolaków. Dzieciaki słuchały opowiadań A. Cholewińskiej – Szkolik „Misia i jej mali pacjenci”, a także kolorowały i wyklejały plasteliną zimowe obrazki. Powstały ciekawe prace, które można oglądać na wystawce w bibliotece. Nie obeszło się również bez odgadywania zagadek o zimie i postaciach z bajek oraz bez słodkiego „co nieco”.

Ferie w Filii w Kurozwękach (2019)Ferie w Filii w Kurozwękach (2019)Ferie w Filii w Kurozwękach (2019)Ferie w Filii w Kurozwękach (2019)


KODOWANIE W BIBLIOTECE – MAMY TO!
Miło nam jest poinformować, że Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie bierze udziału w drugiej edycji projektu „Kodowanie w bibliotece”, który jest częścią Programu Rozwoju Bibliotek 2017-2018 realizowanego ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności. Realizatorem Programu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z siedzibą w Warszawie. Ale to nie koniec niespodzianek… otrzymaliśmy zestaw składający się z:
* 3 tabletów,
* 3 robotów PHOTON,
* 3 gier edukacyjnych Scottie Go!
Powoli zapoznajemy się z obsługą robotów, potem szkolenia i ruszamy z ciekawymi zajęciami z KODOWANIA!
Więcej informacji już wkrótce!

Kodowanie w Bibliotece!


W dniu 18.01.2019r. (piątek) Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00.


W dniu 16.01.2019r. (środa) Czytelnia czynna od 9:00 do 17:00.


„MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK”
Z przyjemnością informujemy, że od 1 stycznia 2019 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Staszowie kontynuowana jest ogólnopolska kampania „Mała książka – wielki człowiek” organizowana przez Instytut Książki.
Tym razem Wyprawki Czytelnicze otrzymają dzieci urodzone w roku 2016, zarówno te już zapisane do biblioteki, jak i zupełnie nowi czytelnicy. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla...” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz jak ważny jest czas spędzony na wspólnym czytaniu.
Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.
Informacje o projekcie „Mała Książka – Wielki Człowiek” są dostępne na stronie internetowej oraz Facebooku Biblioteki. Informacje można także uzyskać w Oddziale dla Dzieci naszej biblioteki, pod numerem telefonu (15-864-24-35) w godzinach pracy Biblioteki.
Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci
Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl

Mała książka - wielki człowiek (2019)

Wykorzystano grafikę ze strony organizatora projektu.

Potrzebne informacje:


W dniach 14.01.2019r. - 17.01.2019r. Filia w Sztombergach będzie nieczynna.


W dniach 14.01.2019r. - 16.01.2019r. Filia w Kurozwękach będzie nieczynna.


W dniu 14.01.2019r. (poniedziałek) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 8:00 do 17:00.


FERIE W FILIACH BIBLIOTEKI
W czasie ferii zimowych zapraszamy wszystkie dzieci do filii Biblioteki.

Ferie zimowe w Filiach Biblioteki (2019)Ferie zimowe w Filiach Biblioteki (2019)Ferie zimowe w Filiach Biblioteki (2019)Ferie zimowe w Filiach Biblioteki (2019)


FERIE W BIBLIOTECE
W czasie ferii zimowych zapraszamy wszystkie dzieci do Biblioteki w Staszowie.

Ferie zimowe w Bibliotece w Staszowie (2019)

Potrzebne informacje:


W dniu 8.01.2019r. (wtorek) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 8:00 do 17:00.

 

Ta strona używa ciasteczek/cookies. Aby znaleźć więcej informacji o ciasteczkach kliknij w podany link.

Akceptujesz ciasteczka z tej strony?
Ciasteczka