Katalog on-line

Katalog on-line

Bibliografia regionalna

Bibliografia regionalna

IBUK Libra

IBUK Libra

Strategia Rozwoju Biblioteki

Plan Rozwoju Biblioteki

Dyskusyjne Kluby Książki

Dyskusyjne Kluby Książki

Nagrody i wyróżnienia

Nagrody i wyróżnienia

BIP

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie - BIP

Program Rozwoju Bibliotek

Program Rozwoju Bibliotek

Cała Polska Czyta Dzieciom

Cała Polska Czyta Dzieciom

Biblioteka Narodowa

Biblioteka Narodowa

Academica

Academica

MKiDN

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Instytut Książki

Instytut Książki

NPRCz 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

SBP

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Cyfrowa Biblioteka - Polona

Cyfrowa Biblioteka Polona

Facebook

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie na Facebooku

Kanał YouTube

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie na YouTube

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

Archiwum 2015:

 

GRAmy! - spotkanie z planszówkami
30 grudnia 2015r. Biblioteka wspólnie ze Staszowskim Klubem Gier Fabularnych Arcanum zorganizowała spotkanie z grami planszowym. Zarówno dzieci jak i starsi postanowili spędzić ten czas w miłym gronie i zapoznać się z „planszówkami”... Nie zabrakło ostrej rywalizacji, świetnej zabawy i dużej dawki śmiechu... Gry planszowe pozytywnie wpływają na nasz umysł, rozwijają i pogłębiają pamięć oraz koncentrację. Dziękujemy wszystkim za wspólne granie.

Gry planszowe w Bibliotece!Gry planszowe w Bibliotece!Gry planszowe w Bibliotece!


Wesołych Świąt Bożego Narodzenia 2015

Aby Święta Bożego Narodzenia
były Bliskością i Spokojem,
a Nowy Rok – Dobrym Czasem.*

Życzy Dyrektor oraz Pracownicy
Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Staszowie

*Autor: Konstanty Ildefons Gałczyński

W okresie świątecznym Biblioteka w Staszowie czynna:

 • 21.12.2015r. (poniedziałek) od 8:00 do 16:30
 • 22.12.2015r. (wtorek) od 9:00 do 17:00
 • 23.12.2015r. (środa) od 9:00 do 17:00
 • 24.12.2015r. (Wigilia) od 8:00 do 12:00

W okresie świątecznym Filie Biblioteki:

 • Filia w Koniemłotach – 23.12.2015 – 24.12.2015 nieczynne
 • Filia w Kurozwękach – 24.12.2015 i 31.12.2015 nieczynne
 • Filia w Wiśniowej – 23.12.2015 – 24.12.2015 nieczynne
 • Filia w Wiązownicy - 22.12.2015 - 24.12.2015 nieczynne
 • Filia w Sztombergach – 23.12.2015 – 24.12.2015 oraz 30.12.2015 – 31.12.2015 nieczynne

Zapraszamy wszystkich do wspólnego grania!

Gry planszowe w Bibliotece!


Bajkowe jasełka
W poniedziałek 21 grudnia 2015 roku uczniowie klasy II „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie przedstawili w Bibliotece „Bajkowe Jasełka”. Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w roku, na który długo czekają nie tylko dzieci, ale również dorośli. Przybyli goście mogli przenieść się w czasy narodzin Jezusa w Betlejem oraz w świat lubianych i dobrze znanych wszystkim postaci z bajek i baśni. Stało się to w szczególności za sprawą małych aktorów, którzy przez wiele tygodni przygotowywali się do odtwarzania swych ról, ćwicząc poruszanie się na scenie, właściwe wypowiadanie słów oraz śpiewanie kolęd. Dzieci starały się jak najpiękniej odegrać swoje role, wczuwały się w grane przez siebie postacie, były przejęte, ale jednocześnie radosne z możliwości występowania w tak wyjątkowym przedstawieniu. Przedstawione jasełka w wykonaniu drugoklasistów dostarczyły widzom niezapomnianych wrażeń i wzruszeń.

Bajkowe jasełka w BiblioteceBajkowe jasełka w BiblioteceBajkowe jasełka w Bibliotece


Bajkowa choinka, czyli książkami zaczaruj Święta...
Ubieranie choinki to chyba jeden z najpiękniejszych zwyczajów świątecznych, który dzieciom dostarcza wiele radości i dobrej zabawy. By nasza biblioteczna choinka była wyjątkowa do jej ubierania i wykonania ozdób zaprosiliśmy uczniów klasy III „c” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie. Podczas spotkania dzieci opowiadały o rodzinnych zwyczajach świątecznych i wysłuchały opowiadania Beaty Ostrowickiej „W oczekiwaniu na choinkę”. Gdy ozdoby świąteczne były już gotowe, nadeszła chwila dekorowania bożonarodzeniowego drzewka. Teraz każdy, kto odwiedzi naszą Bibliotekę może poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Zapraszamy do podziwiania świątecznych dekoracji.

Bajkowa choinka, czyli książkami zaczaruj Święta...Bajkowa choinka, czyli książkami zaczaruj Święta...Bajkowa choinka, czyli książkami zaczaruj Święta...


Spotkanie z grami planszowymi
Już w najbliższą sobotę (19 grudnia) zapraszamy na przygodę z grami planszowymi!

Spotkanie z grami planszowymi


Spotkanie z bajką
W każdą środę w Filii Bibliotece w Kurozwękach odbywają się spotkania z bajką dla przedszkolaków. Dzieciaki przychodzą do biblioteki i słuchają wybranego opowiadania bądź bajki czytanej przez bibliotekarza, a następnie odpowiadają na pytania dotyczące przeczytanego tekstu. Spotkania przebiegają w miłej atmosferze, a dzieci co środę chętnie wracają na wspólne czytanie.

Spotkanie z bajkąSpotkanie z bajką


W dniu 16.12.2015r. (środa) Biblioteka w Staszowie czynna w godzinach 9:00 - 17:00.


Zielone gry!
Nasza Biblioteka znajduje się wśród 150 miejsc w Polsce, gdzie możecie zagrać w Zielone Gry. Serdecznie zapraszamy. :)

Gry Zielone w Bibliotece!


Papierowe ozdoby na choinkę wykonują dzieci z klasy II w Filii Biblioteki w Wiśniowej.

Papierowe ozdoby na choinkę - Wiśniowa 2015Papierowe ozdoby na choinkę - Wiśniowa 2015


W dniach 3.12.2015r. - 4.12.2015r. Filia w Koniemłotach będzie nieczynna.


W dniach 25.11.2015r. - 16.12.2015r. Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna w godzinach 9:00 - 17:00, w czwartki czynna w godzinach 11:00 - 15:00.


„Czekając na Mikołaja...”
W piątek 4 grudnia odwiedzili naszą bibliotekę uczniowie klasy II „c” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie. Podczas zajęć literacko - manualnych drugoklasiści poznali prawdziwą historię o Świętym Mikołaju i o tradycji obdarowywania się prezentami. Czytane piękne wiersze i opowiadania o Świętym Mikołaju wprowadziły dzieci we wspaniałą świąteczną atmosferę. Ponadto uczniowie z dużym zaangażowaniem brali udział w zgadywankach i odpowiadali na pytania o tematyce mikołajkowo – świątecznej. Mieli możliwość rozwijania swoich umiejętności plastycznych podczas wykonywania mikołajowych masek z papierowych talerzyków, kolorowego papieru oraz gazet. Twórczej pracy towarzyszyło mnóstwo emocji. A kiedy dobra zabawa już się skończyła na dzieci czekała kolejna miła niespodzianka – słodkie upominki.

Mikołajki 2015


Konkurs plastyczny - Zimowy pejzaż
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie Oddział dla Dzieci ogłasza konkurs plastyczny dla kl. I – III szkół podstawowych.

Konkurs plastyczny - Zimowy pejzaż


Mój pluszowy przyjaciel
Prace plastyczne dzieci z Przedszkoli Nr 3, 4, 8 i Klubiku Dziecięcego przy przedszkolu Nr 8 można oglądać w holu Biblioteki.

Mój pluszowy przyjaciel 2015Mój pluszowy przyjaciel 2015Mój pluszowy przyjaciel 2015Mój pluszowy przyjaciel 2015Mój pluszowy przyjaciel 2015Mój pluszowy przyjaciel 2015Mój pluszowy przyjaciel 2015Mój pluszowy przyjaciel 2015Mój pluszowy przyjaciel 2015


W dniu 30.11.2015r. (poniedziałek) Biblioteka w Staszowie czynna w godzinach 9:00 - 17:00.


Podróż po bajkowym świecie – spotkanie ze złotą rybką
Podczas spotkania w Bibliotece z uczniami klasy II „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie czytaliśmy piękną bajkę „O rybaku i złotej rybce” autorstwa braci Grimm. Po wysłuchaniu tej magicznej historii rozmawialiśmy o tym, że spełnianie wszystkich zachcianek niekoniecznie czyni ludzi szczęśliwymi, jeśli nie cieszą się z tego, co mają. Uczniowie doszli do wniosku, że nie należy być chciwym, bowiem chciwość nie popłaca. Ale czasem fajnie byłoby mieć taką „Złotą Rybkę”, dlatego sobie ją „wyczarowaliśmy”.

Spotkanie ze złotą rybką 2015Spotkanie ze złotą rybką 2015Spotkanie ze złotą rybką 2015Spotkanie ze złotą rybką 2015Spotkanie ze złotą rybką 2015Spotkanie ze złotą rybką 2015


Światowy Dzień Pluszowego Misia
Tradycyjnie po raz kolejny w naszej Bibliotece obchodziliśmy przypadający 25 listopada „Światowy Dzień Pluszowego Misia”.
Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 113 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek.
Światowy Dzień Pluszowego Misia to świetna okazja, by spotkać się z najmłodszymi czytelnikami. Przez kilka dni w holu naszej Biblioteki odbywały się spotkania z przedszkolakami, w których uczestniczył także nasz biblioteczny Miś. W „misiowym” spotkaniu udział wzięły dwie grupy 5 - latków z Przedszkola Nr3 im. Papieża Jana Pawła II, grupa 3 i 5 - latków oraz dwie grupy 4 - latków z Przedszkola Nr 8 im. J.Ch. Andersena z Oddziałami Integracyjnymi oraz dwie grupy 4 - latków z Przedszkola Nr 4 im. T. Kościuszki w Staszowie. Świętowaliśmy nie tylko w murach biblioteki. Nasze misiowe opowieści zawędrowały do grupy 3 i 4 - latków w Przedszkolu Nr 3 i do Klubiku Dziecięcego przy Przedszkolu Nr 8 w Staszowie. Wszyscy uczciliśmy to niezwykłe święto ciekawą bajką, wierszem, tańcem i super zabawą. Teraz przedszkolaki już wiedzą, że misie to nie tylko pluszowe zabawki, ale również bohaterowie wielu wierszyków, bajek, czy filmów. Mamy nadzieję, że ta wspaniała misiowa zabawa zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.
Serdecznie dziękujemy dyrektorom przedszkoli za współpracę, wychowawcom za zaangażowanie, a dzieciom za aktywny udział.

Pluszowy Miś 2015


Ludowe inspiracje, czyli biblioteczne wędrowanie z Pyzą
Podczas zajęć w Bibliotece uczniowie klasy II „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie wraz z główną bohaterką książki Hanny Januszewskiej „Pyza na polskich dróżkach” odwiedzili najważniejsze miejsca w Polsce. Wędrówki rezolutnej, tryskającej humorem Pyzy rozbawiły najmłodszych czytelników. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały kukiełkowe laleczki z drewnianych łyżek, wykorzystując wiele ciekawych technik plastycznych.

Biblioteczne wędrowanie z Pyzą 2015Biblioteczne wędrowanie z Pyzą 2015Biblioteczne wędrowanie z Pyzą 2015Biblioteczne wędrowanie z Pyzą 2015Biblioteczne wędrowanie z Pyzą 2015Biblioteczne wędrowanie z Pyzą 2015Biblioteczne wędrowanie z Pyzą 2015


„Księżyc na tapetę”
Podczas spotkania uczniowie klasy III „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie wybrali się w biblioteczną podróż na Księżyc. W trakcie zajęć czytaliśmy książkę Ewy Nowak „Apollo 11”. Dzieci poznały historię pierwszego lądowania człowieka na Księżycu oraz jakie kryteria należało spełnić, aby zostać kosmonautą, jak wyglądał skafander księżycowy i jakie warunki panowały w statku kosmicznym. Na koniec uczniowie wykonali odciski podeszwy swoich butów w technice frottage, tym samym każdy z uczestników zajęć zostawił swój ślad na bibliotecznym Księżycu.

Księżyc 2015Księżyc 2015Księżyc 2015


W dniach 16.11.2015r. - 17.11.2015r. Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna w godzinach 9:00 - 17:00.


Śladami Koziołka Matołka…
Tak, tak to już 82 lata jak Koziołek z Pacanowa bawi kolejne pokolenia.
W trakcie zajęć w Bibliotece uczniowie klasy II „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie poznali twórczość Kornela Makuszyńskiego adresowaną do najmłodszych czytelników oraz wysłuchali fragmentów „120 przygód Koziołka Matołka”. Postać Koziołka Matołka, który stał się sławny dzięki ciekawości świata, odwadze i niemałemu sprytowi zainspirowała dzieci do własnych działań twórczych. Efektem spotkania są książeczki, do których dzieci same na nowo ułożyły przygody tego sympatycznego koziołka.

Śladami Koziołka MatołkaŚladami Koziołka MatołkaŚladami Koziołka Matołka


W dniu 10.11.2015r. (wtorek) Filia w Koniemłotach będzie nieczynna.


Poznajemy budowę książki
„Poznajemy budowę książki” to tytuł lekcji bibliotecznej przeprowadzonej w Filii Bibliotecznej w Kurozwękach. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy III Publicznej Szkoły Podstawowej im. St. Żeromskiego w Kurozwękach. Na początku spotkania dzieci dowiedziały się jak jest zorganizowana biblioteka, w jaki sposób szukać informacji oraz na czym polega praca bibliotekarza (uczniowie przygotowali ciekawe pytania do bibliotekarza i przeprowadziły mały wywiad). Następnie klasie została przedstawiona prezentacja multimedialna dotycząca budowy książki. Na zakończenie uczniowie podziękowali za ciekawą lekcję oraz udzielony wywiad i w miłym nastroju opuścili bibliotekę.

Poznajemy budowę książki 2015Poznajemy budowę książki 2015Poznajemy budowę książki 2015Poznajemy budowę książki 2015


Mały jeżyk igły jeży…
5 listopada 2015r. w Bibliotece odbyło się spotkanie z "jeżem", którego uczestnikami byli uczniowie kasy II „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Staszowie. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, dlaczego jeż ma kolce, gdzie i jak zimuje oraz jakie niebezpieczeństwa czyhają na niego podczas wędrówek po parkach i lasach. Na zakończenie spotkania uczniowie wykonali jeżyki z gazety i szarego papieru , które można podziwiać w holu naszej Biblioteki.

Mały jeżyk igły jeży…


W dniu 5.11.2015r. (czwartek) Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


STRRRASZNA KSIĄŻKA ALBO PSIKUS
„STRRRASZNA KSIĄŻKA ALBO PSIKUS”, czyli jest taki dzień w roku, kiedy naszą bibliotekę odwiedzają czarownice…
Podczas magicznego spotkania uczniowie klasy II „c” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie dowiedzieli się skąd wywodzi się Halloween i na czym ono polega. Rozmawialiśmy również o naszym tradycyjnym, polskim Dniu Wszystkich Świętych oraz Dniu Zadusznym. Nasze spotkanie upłynęło pod znakiem ciekawych gier, zabaw i strasznych opowieści. Konkurencje „mumia”, „przejście przez bagno”, „chwytanie jabłek” czy „głuchy telefon” wzbudziły wśród dzieci ogromne emocje. Na koniec zajęć uczniowie wykonali halloweenowe pajączki.

STRRRASZNA KSIĄŻKA ALBO PSIKUS - Halloween 2015STRRRASZNA KSIĄŻKA ALBO PSIKUS - Halloween 2015STRRRASZNA KSIĄŻKA ALBO PSIKUS - Halloween 2015


W dniu 2.11.2015r. (poniedziałek) Oddział dla Dzieci czynny w godzinach 9:00 - 17:00.


Lekcja biblioteczna w Kurozwękach
W październiku w Filii w Kurozwękach odbyła się lekcja biblioteczna dla klasy III, której tematem były biografie autorów książek dla dzieci. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, które miały za zadanie zapoznać się z życiem i twórczością wybranego autora (J. Tuwim, J. Brzechwa, H. Ch. Andersen, A. Lindgren, G. Kasdepke, M. Strzałkowska), a następnie przedstawić w kilku zdaniach jego sylwetkę. Lekcja upłynęła bardzo ciekawie i w miłej atmosferze. Dzieci wróciły do domu z wypożyczonymi książkami omawianych twórców.

Lekcja biblioteczna w Kurozwękach 2015Lekcja biblioteczna w Kurozwękach 2015


W dniu 30.10.2015r. (piątek) Biblioteka w Staszowie czynna w godzinach 8:00 - 16:00.


W dniu 30.10.2015r. (piątek) Filia w Kurozwękach będzie nieczynna.
W dniu 31.10.2015r. (sobota) Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


Nie bądź zielony - Bądź EKO – Zagraj z naszą Biblioteką!
Biblioteka wspólnie ze Staszowskim Klubem Gier Fabularnych Arcanum, serdecznie zaprasza na wspólne granie.
Przyłączcie się do nas!

Nie bądź zielony - Bądź EKO – Zagraj z naszą Biblioteką!


W dniu 23.10.2015r. (piątek) Oddział dla Dzieci czynny w godzinach 9:00 - 17:00.


Jesienne spotkanie z wiewiórką
19 października nasza biblioteka zamieniła się w jesienny las, a to za sprawą pierwszoklasistów z PSP NR 1, którzy tego dnia nas odwiedzili. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jak zwierzęta przygotowują się do zimy i w jaki sposób sami mogą im pomóc, gdy spadnie śnieg. Wszyscy bardzo chętnie opowiadali o oznakach jesieni i odpowiadali na pytania, dlaczego lubią tę porę roku? Oczywiście nie obyło się bez głośnego czytania, uczniowie wysłuchali bajki „Czyżyk i spółka” Lecha Zaciura. Nawiązując tematycznie do aktualnej pory roku nasi goście wykonali piękne wiewiórki z rolek i kolorowej bibuły. Spotkanie zakończyło się zabawą w teatrzyk, podczas której dzieci w humorystyczny sposób opowiadały jak „jesienne rudzielce” przygotowują się do zimy.

Jesienne spotkanie z wiewiórkąJesienne spotkanie z wiewiórką


MŁODZI SĄ EKO, GRAJĄ W ZIELONE Z BIBLIOTEKĄ
Pierwsze spotkanie z „Zielonymi Grami” już za nami. W środę 14 października w naszej książnicy młodzi uczestnicy mogli sprawdzić swoje siły w rozgrywkach gier „Ropa z Catanu” i „Gra z klimatem 2.0”. Dotyczą one np. gospodarki leśnej, wykorzystania zasobów naturalnych, zmian klimatycznych. Gry są tak opracowane, że nie tylko przekazują konkretną wiedzę, ale również na jakimś etapie wymagają od graczy współpracy. Poprzez ciekawe strategie zwiększyliśmy wiedzę młodych ludzi na temat bioróżnorodności, zmian klimatu oraz ekonomicznej wartości ekosystemów. Podczas spotkania było dużo emocji i doskonałej zabawy edukacyjnej. Inspirowaliśmy się ideą serious games, czyli gier, które nie tylko bawią, ale również skłaniają do refleksji, przekazują wiedzę czy też pozwalają nabywać różnych umiejętności.

Zielone gry w Bibliotece 2015Zielone gry w Bibliotece 2015Zielone gry w Bibliotece 2015


Zielone gry w Bibliotece
"Zielone Gry. Biblioteki i organizacje pozarządowe włączają młodych do gry o przyrodę" to projekt edukacyjno - ekologiczny, do którego przystąpiła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie. W bardzo atrakcyjny sposób za pomocą gier planszowych „Ropa z Catanu”, „Władcy Doliny” oraz internetowej „Gra z klimatem 2.0”,chcemy pokazać młodym ludziom, co dzieje się, gdy nasze środowisko jest nadmiernie eksploatowane, a także spróbować temu zaradzić poprzez odpowiednie decyzje zarówno w grze, jak i w życiu.
Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Rozwiązań Systemowych w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundacją Ekorozwoju w ramach programu PL02 Ochrona bioróżnorodności i ekosystemów finansowanego z Funduszy EOG.

Zielone gry w Bibliotece


W dniu 16.10.2015r. (piątek) Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


W dniu 14.10.2015r. (środa) Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


W dniu 12.10.2015r. (poniedziałek) Filia w Wiśniowej nieczynna od godziny 12:00 z powodu braku prądu.


W dniu 9.10.2015r. (piątek) Oddział dla Dzieci czynny w godzinach 9:00 - 17:00.


Studenci! Czy wiecie, że możecie mieć dostęp do podręczników za darmo?
Przyjdźcie do nas i sprawdźcie jak działa Biblioteka on-line!

IBUK Libra


„Marta, ufoludek i… recykling twórczy”
1 października w murach naszej książnicy zorganizowano kolejne spotkanie z cyklu „Czytam  sobie w bibliotece", podczas których uczniowie klasy III „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie w twórczy sposób interpretowali opowiadanie „Marta i ufoludek” autorstwa Wojciecha Widłaka. Istotnym punktem spotkania stała się pogadanka na temat segregacji śmieci. Uczniowie mieli okazję sami sprawdzić swoje wiadomości podczas wspólnej zabawy: Posegreguj.... nas! Okazało się, że nie jest to takie proste zadanie. Na zakończenie dzieci wykonały prace plastyczne – „Mój przyjaciel Ufik”.

Marta i ufoludekMarta i ufoludekMarta i ufoludek


W dniach 5.10.2015r. - 6.10.2015r. Biblioteka w Staszowie czynna w godzinach 9:00 - 17:00.


Zapraszamy! Dużo nowości!
W 2015 roku Biblioteka zakupiła 1010 woluminów książek i audiobooków. Zakup zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celem tego programu jest wzbogacenie i odnowienie księgozbioru poprzez stały dopływ nowości wydawniczych.

Biblioteka Narodowa / Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Czytam sobie w Bibliotece
Od 15 września rozpoczęliśmy realizacje Projektu „Czytam sobie w bibliotece” realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Wydawnictwem „Egmont”.
W zajęciach literacko - edukacyjnych uczestniczyli uczniowie klasy III „c” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie. Dzieci na podstawie książki Ewy Nowak pt. „Szarka” dowiedziały się, że wilk nie zawsze bywa zły. Poprzez aktywny udział w przygotowanych zadaniach uczniowie poznali zwyczaje i zachowania wilków. Wiele śmiechu i emocji dostarczyła uczestnikom zabawa w tropienie leśnych zwierząt. Po wykonaniu wilczych pacynek z kolorowych skarpetek dzieci zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie w przedstawieniu opowiadającym o przygodach małej Szarki. Niesamowita gra małych aktorów, piękna kolorowa scenografia, przeniosły widzów do bajecznego świata, pozostawiając niezapomniane wrażenia. Na zakończenie naszego spotkania pożegnaliśmy się radosnym wyciem, bo przecież tak właśnie robią prawdziwe wilki.

Czytam sobie w Bibliotece 2015Czytam sobie w Bibliotece 2015Czytam sobie w Bibliotece 2015


W dniach 22.09.2015r. - 23.09.2015r. Oddział dla Dzieci czynny w godzinach 9:00 - 17:00.


W dniu 21.09.2015r. (poniedziałek) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna w godzinach 9:00 - 17:00.


W dniach 7.09.2015r. - 25.09.2015r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


W dniu 14.09.2015r. (poniedziałek) Oddział dla Dzieci czynny w godzinach 9:00 - 17:00.


„Czytam sobie w bibliotece” - startujemy!
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie znalazła się w gronie 900 bibliotek z całego kraju, które przystąpiły do projektu „Czytam sobie w bibliotece”. Centrum Edukacji Obywatelskiej przesłało do naszej placówki zestaw bardzo ciekawych materiałów edukacyjnych, dzięki którym przeprowadzimy kreatywne warsztaty dla najmłodszych czytelników. Pokażemy, że samodzielne czytanie jest dobrą zabawą, a nauka czytania może być radosna i ciekawa.

Czytam sobie w biblioteceCzytam sobie w biblioteceCzytam sobie w bibliotece


Biblioteka w Parku
W sobotę 5 września Stary Park w Staszowie zmienił się w miejsce wyjątkowe pełne ciekawych książek, soczystych kolorów, zabawek i szczerego uśmiechu bawiących się dzieci. Tego dnia odbyło się spotkanie z Biblioteką w plenerze. Zabawę z książką rozpoczęło wspólne czytanie wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”, którego wersy dzieci przy pomocy swojej wyobraźni przeniosły na kartki papieru.
Później był czas na zabawy i konkursy. Dzieci mogły podczas spotkania korzystać z książek, które wspólnie z rodzicami, dziadkami czytały, odpoczywając na wygodnych pufach. Na milusińskich czekały także różne stanowiska: kącik plastyczny, gdzie można było namalować swoją ulubioną postać bajkową, czy też kącik „Słuchalnia bajek”. Zebrani z uśmiechem na twarzy wysłuchali wiersza pt. „Rzepka” J. Tuwima przeczytanego przez naszego czytelnika Adama. Wszyscy, czy to duzi, czy też mali chętnie włączali się do wspólnej inscenizacji tego utworu. Śmiechu było, co nie miara!
Kącik z grami planszowymi i puzzlami cieszył się również dużą popularnością. Inną atrakcją było malowanie twarzy oraz pokaz baniek mydlanych.
Czy można wykorzystać książkę w inny sposób niż do czytania? Ależ tak! Przykładem stał się wyścig z książką na głowie, czyli kto pierwszy doniesie książkę do celu, zabawa w „ciepło, zimno...”.
Wszystkim przybyłym serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas w miłej atmosferze. Uśmiechy na twarzach naszych uczestników utwierdziły nas w przekonaniu, że wszyscy ciekawie i wesoło spędzili z nami czas. Mamy nadzieje, że zapamiętają ten szczególny dzień, bo przecież bajka jest dobra na wszystko... na nudę i niepogodę...
Impreza realizowana przez Fundację Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży FARMa w partnerstwie z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Staszowie.

Biblioteka w Parku 2015Biblioteka w Parku 2015Biblioteka w Parku 2015


Narodowe Czytanie „Lalki” w Bibliotece
Atmosfera i nastrój oraz lektura wprowadziła uczestników w czasy pozytywistycznych bohaterów.
Dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w Narodowym Czytaniu.

Narodowe Czytanie „Lalki” w BiblioteceNarodowe Czytanie „Lalki” w BiblioteceNarodowe Czytanie „Lalki” w BiblioteceNarodowe Czytanie „Lalki” w BiblioteceNarodowe Czytanie „Lalki” w BiblioteceNarodowe Czytanie „Lalki” w BiblioteceNarodowe Czytanie „Lalki” w BiblioteceNarodowe Czytanie „Lalki” w Bibliotece


Filia w Sztombergach
Od 7.09.2015r. (poniedziałek) Filia w Sztombergach czynna:

 • Poniedziałek - środa w godz. 10 - 15
 • Czwartek w godz. 12 - 17

Za utrudnienia przepraszamy.


W dniach 2.09.2015r. (środa) oraz 4.09.2015r. (piątek) Oddział dla Dzieci czynny w godzinach 9:00 - 17:00.


Biblioteka w Parku
Zapraszamy wszystkich mieszkańców Staszowa - miłośników książek i czytania 5 września 2015r. o godz.11.00 do Starego Parku przy ul. Parkowej.
W trakcie trwania imprezy odbędzie się wspólne Narodowe Czytanie „Lalki” B. Prusa.
Dla milusińskich zorganizowana będzie mini-biblioteka, czyli czytanie bajek, zabawy literackie z książką, konkursy oraz quizy. Wśród atrakcji wymienić należy także Małą Kawiarnię i kiermasz książek.

Impreza realizowana przez Fundację Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży FARMa w partnerstwie z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Staszowie.

Autor grafiki - Ola Nasternak

Biblioteka w parku / Narodowe Czytanie 2015


W dniu 1.09.2015r. (wtorek) Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00.


Kiermasz książek i podręczników
Zapraszamy na kiermasz książek i podręczników do parku przy ulicy Parkowej w dniu 5.09.2015r. (1. sobota września).
Autor grafiki - Ola Nasternak

Kiermasz książek i podręczników


W dniach 18.08.2015r. - 8.09.2015r. Filia w Wiązownicy czynna od godziny 12:00, soboty bez zmian (tj. 8:00 - 16:00).


Poznaj się z IBUK Libra!
Przypominamy wszystkim, że Biblioteka oferuje swoim Czytelnikom darmowy dostęp do publikacji elektronicznych dostępnych na stronie www.libra.ibuk.pl.
Po więcej informacji zapraszamy na www.biblioteka-staszow.pl/ibuk

IBUK Libra


W okresie wakacyjnym tj. w dniach od 29.06.2015r. do 28.08.2015r. Biblioteka czynna:

Godziny pracy w okresie wakacyjnym 2015Godziny pracy w okresie wakacyjnym 2015


Kultura Dostępna
„Kultura Dostępna” to systemowe rozwiązanie, które ma służyć niwelowaniu barier kompetencyjnych, finansowych, szczególnie dla grup narażonych na wykluczenie – to program wdrażany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 r. Korzystaj z legalnych źródeł. Istnieje już baza legalnych źródeł kultury - filmów, muzyki, książek, gier, fotografii, prasy, archiwów - http://www.kulturadostepna.pl/

Kultura Dostępna


Inwentaryzacja/skontrum w Oddziale dla Dzieci
Oddział dla Dzieci będzie nieczynny w dniach 1.07.2015 – 10.07.2015 (inwentaryzacja / skontrum). Zwrot książek w Czytelni lub Wypożyczalni dla Dorosłych.
Reszta agend Biblioteki, czyli Czytelnia oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych czynne w godzinach 9:00 - 17:00. Książki, których termin zwrotu przypadł na dzień, w których odbywa się skontrum zostaną prolongowane o 2 tygodnie.


Kursy multimedialne
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie zaprasza na bezpłatne kursy multimedialne z języka angielskiego, języka niemieckiego, języka włoskiego, języka francuskiego oraz na kursy fotografii i Photoshopa.
Kursy mogą zarówno odbywać się w Bibliotece jak i w domu.
Ilość miejsc ograniczona. Szczegółowe informacje w Bibliotece.


W dniu 26.06.2015r. (piątek) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 9:00 do 17:00.


W dniach 23.06.2015r. - 9.07.2015r. Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


W dniach 25.06.2015r. - 26.06.2015r. Filia w Koniemłotach będzie nieczynna.


W dniu 23.06.2015r. (wtorek) Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00.


Piknik z Biblioteką
Ach, co to był za piknik…
W piątek 12 czerwca już od godziny 10.00 rozbrzmiewał radosny, dziecięcy gwar obok Ratusza. To za sprawą dzieci z Przedszkoli Nr 3, 4 oraz 8, które przedstawiły piękny program artystyczny. Pan Burmistrz Leszek Kopeć razem z zastępcą panią Ewą Kondek wspólnie przeczytali wiersz J. Tuwima pt. „Lokomotywa”. Przedszkolaki śpiewały, tańczyły i super się bawiły! Najważniejsza była radość i uśmiech na twarzach dzieci i wszystkich zgromadzonych.
Dopisała piękna słoneczna pogoda, spędzony wspólnie czas upłynął szybko i w miłej atmosferze, podczas występów dzieci i wspólnych rozmów.
Piknik był posumowaniem całorocznej współpracy Biblioteki w popularyzacji czytelnictwa ze staszowskimi przedszkolami.

Piknik z Biblioteką 2015Piknik z Biblioteką 2015Piknik z Biblioteką 2015Piknik z Biblioteką 2015Piknik z Biblioteką 2015Piknik z Biblioteką 2015Piknik z Biblioteką 2015Piknik z Biblioteką 2015Piknik z Biblioteką 2015


W dniu 15.06.2015r. (poniedziałek) Oddział dla Dzieci czynny w godzinach 9:00 - 17:00.


W dniu 12.06.2015r. (piątek) Czytelnia czynna w godzinach 9:00 - 17:00.


Piknik z Biblioteką
12 czerwca 2015r. na godzinę 10:00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych na występ przedszkolaków. Piknik jest podsumowaniem całorocznej współpracy Biblioteki z przedszkolami.
W przypadku deszczu Piknik zostanie odwołany.

Piknik z Biblioteką 2015


XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom 2015 - „Każde dziecko zasługuje na książkę”
Wszyscy wiemy jak wielkie znaczenia ma dla dziecka głośne czytanie i bliski kontakt z książką, jako słowem pisanym. Wyjście z książką poza mury biblioteki i zaprezentowanie jej tak wdzięcznym odbiorcom, jakimi są małe dzieci to bardzo ważny i skuteczny sposób na pokazanie korzyści płynących z czytania. Odwiedziliśmy dzieci w Przedszkolu Nr 8, Klubiku Dziecięcym i Żłobku, Przedszkolu Nr 3 i w Oddziale w Dobrej. Przedszkolaki miały możliwość wysłuchania pięknych i wartościowych bajek, baśni, opowiadań i wierszy.

Każde dziecko zasługuje na książkęKażde dziecko zasługuje na książkęKażde dziecko zasługuje na książkęKażde dziecko zasługuje na książkęKażde dziecko zasługuje na książkęKażde dziecko zasługuje na książkę

Gościliśmy grupę 5 - 6-latków z Przedszkola Nr 4. Podczas wizyty na przedszkolaków czekały ciekawe atrakcje: zwiedzanie zakamarków Biblioteki, głośne czytanie, zagadki i na koniec wykonanie cukierkowych motylków.

Każde dziecko zasługuje na książkęKażde dziecko zasługuje na książkęKażde dziecko zasługuje na książkęKażde dziecko zasługuje na książkę

W ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom filię biblioteczną w Kurozwękach odwiedzili uczniowie klasy II. Dzieci z wielkim zapałem odgadywały zagadki na temat różnych bajek i baśni. Spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera i uczniowie w dobrym nastroju opuścili Bibliotekę.

Każde dziecko zasługuje na książkęKażde dziecko zasługuje na książkę


W dniu 5.06.2015r. (piątek) Biblioteka w Staszowie czynna od 8:00 do 16:00.
W dniu 6.06.2015r. (sobota) Biblioteka w Staszowie czynna od 8:00 do 14:00.


W dniu 26.05.2015r. (wtorek) Czytelnia czynna w godzinach 9:00 - 17:00.


W dniu 22.05.2015r. (piątek) Oddział dla Dzieci czynny w godzinach 9:00 - 17:00.


Dzień Bibliotekarza
21 maja 2015 r. w Bibliotece odbyło się spotkanie z okazji Dnia Bibliotekarza, w którym wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele Wojewódzkiej Biblioteki w Kielcach, Dyrektorzy szkół, przedstawiciele instytucji, pracownicy bibliotek z całego powiatu oraz Czytelnicy. Podczas uroczystości wręczono dyplomy i nagrody książkowe dla „Sympatyków Biblioteki”.

Dzień Bibliotekarza 2015Dzień Bibliotekarza 2015Dzień Bibliotekarza 2015Dzień Bibliotekarza 2015Dzień Bibliotekarza 2015Dzień Bibliotekarza 2015Dzień Bibliotekarza 2015Dzień Bibliotekarza 2015


Spotkanie autorskie z Hanną Cygler
21 maja 2015r. gościem Biblioteki była autorka powieści obyczajowych Hanna Cygler, której twórczość jest doskonale znana staszowskim czytelniczkom. Pani Cygler wprowadziła uczestników spotkania w swój pisarski świat z poczuciem humoru. Opowiadała o początkach swej przygody z literaturą oraz o perypetiach wydawniczych i trudnościach, które napotykała podczas próby wydania pierwszych powieści. Pani Cygler wyznała, że pisanie sprawia jej wielką przyjemność i jest sposobem na trudy życia codziennego. Autorka przyznaje, iż sama lubi wiedzieć, jak potoczyły się czyjeś koleje życia, dlatego też losy bohaterów większości powieści są ze sobą powiązane. Na pytanie czytelników o wenę twórczą odpowiedziała, że ta przychodzi nagle i niespodziewanie. Spotkanie zakończyło się podpisywaniem książek dla czytelników oraz indywidualnymi rozmowami.

Spotkanie autorskie z Hanną CyglerSpotkanie autorskie z Hanną CyglerSpotkanie autorskie z Hanną Cygler


W dniu 21.05.2015r. (czwartek) Biblioteka w Staszowie oraz wszystkie Filie będą nieczynne.


WYBIERAM BIBLIOTEKĘ
"Wybieram Bibliotekę" to hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Z tej okazji nasza książnica przygotowała wiele ciekawych atrakcji dla swoich czytelników.

Tydzień Bibliotek 2015

Z WIZYTĄ U HANKI I RUMCAJSA
Niezwykłe przygody „Rumcajsa” Vaclava Ctvrteka przeniosły uczniów klasy I „b”, II „c” oraz III „a” do Rzaholeckiego Lasu, gdzie dzięki własnej wyobraźni mogli przeżyć wiele niesamowitych przygód z niesfornym rozbójnikiem. Młodzi słuchacze znaleźli też odpowiedź na pytania, jak szewc Rumcajs został rozbójnikiem, jak poznał Hankę i od czego się właściwie zaczęło… Dzieci wykazały się pomysłowością i poczuciem humoru wykonując piękne fartuszki, korale, kokardki dla Hanki oraz kapelusze i brody dla Rumcajsa. Prace dzieci można oglądać w holu Biblioteki.

Tydzień Bibliotek 2015Tydzień Bibliotek 2015Tydzień Bibliotek 2015

SPOTKANIE AUTORSKIE Z JANEM GRZEGORCZYKIEM
Autor bardzo ciekawie opowiadał o swojej twórczości oraz drodze do pisarstwa. Mówił także o swoich duchowych mistrzach, którzy go kształtowali, jako pisarza, człowieka, a może jedno i drugie… Na zakończenie wizyty zebrani słuchacze mieli okazje wysłuchać ballad w wykonaniu naszego gościa.

Spotkanie autorskie z Janem GrzegorczykiemSpotkanie autorskie z Janem Grzegorczykiem

MALI RYCERZE KSIĄŻEK
Uroczyste pasowanie uczniów klas I „a”, „b”, „c” oraz „d” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie. Dzieci podczas wizyty w Bibliotece mieli okazję do spotkań przy dobrej książce i bliższego poznania działalności Biblioteki. Teraz mali czytelnicy wiedzą, że książka jest ich przyjacielem i tak jak o przyjaciela należny o nią dbać i szanować ją! Na pamiątkę tej wyjątkowej chwili, która na pewno na długo zapadnie w ich pamięci, każdy uczestnik otrzymał książkę. Serdecznie gratulujemy i życzymy wspaniałych przygód w „świecie książek”.

Mali rycerze książek - uroczyste pasowanie na czytelnika BibliotekiMali rycerze książek - uroczyste pasowanie na czytelnika BibliotekiMali rycerze książek - uroczyste pasowanie na czytelnika BibliotekiMali rycerze książek - uroczyste pasowanie na czytelnika Biblioteki

SPOTKAJMY SIĘ W BIBLIOTECE
Wizyta uczniów klasy IV z Publicznej Szkoły Podstawowej w Osieku. Spotkanie miało na celu przybliżenie dzieciom znaczenia Biblioteki, jako miejsca przyjaznego dla nich, gdzie nie tylko wypożyczamy książki, ale rozwijamy swoje zainteresowania i obcujemy z kulturą.

Tydzień Bibliotek 2015Tydzień Bibliotek 2015Tydzień Bibliotek 2015Tydzień Bibliotek 2015

BARWY W MUZYCE CHOPINA
Czy Fryderyk Chopin był grzecznym dzieckiem? W wieku ilu lat skomponował swój pierwszy utwór muzyczny? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących życia genialnego pianisty i kompozytora uzyskali uczniowie klasy II a i III „c” ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie podczas spotkania w Bibliotece. Dzieci dowiedziały się także, w jaki sposób słuchana muzyka może kształtować wrażliwość artystyczną i stać się inspiracją do wykonania ciekawej pracy plastycznej. Dzieci wykonując magiczne nutki wykazały swoje niezwykłe wizje kolorów w muzyce Chopina.

Tydzień Bibliotek 2015Tydzień Bibliotek 2015Tydzień Bibliotek 2015


PASOWANIE NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI W FILII W KUROZWĘKACH
Uczniowie dowiedzieli się jak należy zachowywać się w Bibliotece, ile książek i jak na długo można wypożyczyć oraz jak je szanować, aby długo służyły innym czytelnikom. Po krótkim zapoznaniu z regulaminem i „prośbami książki” nastąpiło uroczyste pasowanie „Pierwszaków” na czytelników Biblioteki. Dzieciaki otrzymały na pamiątkę tego ważnego dla nich spotkania książeczki oraz dyplomy.

Pasowanie na czytelników Biblioteki w Kurozwękach 2015Pasowanie na czytelników Biblioteki w Kurozwękach 2015


Spotkanie autorskie
W dniu 21 maja o godzinie 12:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Hanną Cygler.

Spotkanie autorskie z Hanną Cygler


Mali rycerze książek - uroczyste pasowanie na czytelnika Biblioteki
W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek w naszej książnicy odbyło się uroczyste przyjęcie uczniów klas I „a”, „b”, „c” oraz „d” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie do grona czytelników naszej placówki. Dzieci zapoznały się z regulaminem i księgozbiorem Biblioteki, zasadami wypożyczenia książek oraz dowiedziały się, że książki dostarczają potrzebnych informacji, zapewniają rozrywkę, przenoszą nas w odległy i magiczny świat. W trakcie spotkania na uczniów czekały ciekawe zabawy i zagadki, związane z najpiękniejszymi bajkami. Wiele radości i uśmiechu na twarzy wzbudziła wśród dzieci wizyta pani Klementyny z pieskiem - bohaterki książki Kaliny Jerzykowskiej pt. „13 Skrytka”.
Dzieci skupione i poważne, uroczyście przyrzekały, że będą szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie dyrektor Biblioteki pani Ewa Cygan najstarszą książką biblioteczną symbolicznie pasowała pierwszoklasistów na Małych Rycerzy Książek. Na pamiątkę tej wyjątkowej chwili, która na pewno na długo zapadnie w ich pamięci, każdy uczestnik otrzymał nagrodę książkę. Serdecznie gratulujemy i życzymy wspaniałych przygód w „świecie książek”.

Mali rycerze książek - uroczyste pasowanie na czytelnika BibliotekiMali rycerze książek - uroczyste pasowanie na czytelnika BibliotekiMali rycerze książek - uroczyste pasowanie na czytelnika BibliotekiMali rycerze książek - uroczyste pasowanie na czytelnika Biblioteki


Spotkanie autorskie z Janem Grzegorczykiem
W trakcie spotkania Jan Grzegorczyk bardzo ciekawie i z humorem opowiadał o sobie i swojej twórczości. Publiczność, co chwila wybuchała śmiechem słysząc opowiadane historie.
Pisarz dzielił się ze słuchaczami swoimi obserwacjami i refleksjami na temat otaczającego nas świata. Opowiadał o swych przewodnikach duchowych: Romanie Brandstaetterze, księdzu Janie Twardowskim i o. Janie Górze, o tym, że przekazali mu mądrości życiowe, którymi w swoim życiu kieruje się. Czytelnicy usłyszeli też ciekawą opowieść o kulisach powstania książki o Zgromadzeniu Sióstr Jezusa Miłosiernego pt. „Każda dusza to inny świat”. Okazało się również, że nasz gość ma talent muzyczny - pięknie gra na gitarze i śpiewa. Na zakończenie spotkania pan Grzegorczyk uraczył zebranych balladami śpiewanymi po rosyjsku i polsku.
Spotkanie zakończyło się podpisywaniem książek przez autora oraz chwilą rozmowy.

Spotkanie autorskie z Janem GrzegorczykiemSpotkanie autorskie z Janem GrzegorczykiemSpotkanie autorskie z Janem GrzegorczykiemSpotkanie autorskie z Janem GrzegorczykiemSpotkanie autorskie z Janem GrzegorczykiemSpotkanie autorskie z Janem Grzegorczykiem


Kursy multimedialne
Miło nam poinformować, że nasza Biblioteka przedłużyła o kolejne 7 miesięcy dostęp do bezpłatnych kursów multimedialnych – języka angielskiego, języka niemieckiego, języka włoskiego oraz kursów fotografii i Photoshopa. Dodatkowo Biblioteka zakupiła dostęp do kursu nauki języka francuskiego. Nauka może odbywać się zarówno w Bibliotece jak i w domu.
Zapraszamy do korzystania. Szczegółowe informacje w Bibliotece.

Kursy multimedialne w Bibliotece


Amnestia w Bibliotece
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie ogłasza majową amnestię. Każdy czytelnik, który do końca maja 2015 r. odda przetrzymane nawet latami książki, nie zapłaci kary za nieterminowy zwrot. W razie zagubienia książek można przynieść w zamian inne wartościowe pozycje, po ustaleniu z bibliotekarzem.

Amnestia w Bibliotece 2015


W majowy weekend zapraszamy do Biblioteki. 2 maja (sobota) czynne od 8:00 do 14:00.


Spotkanie autorskie
Jan Grzegorczyk – dziennikarz, pisarz, publicysta, tłumacz, autor scenariuszy filmowych i słuchowisk radiowych. Od 1982 wspólnie z dominikanami pracuje przy redakcji miesięcznika "W drodze".
J. Grzegorczyk jest autorem książek o duchowości i wierze, m.in. tetralogii o przypadkach księdza Grosera: „Adieu”, „Trufle”, „Cudze Pole” i „Jezus z Judenfeld”, a ponadto powieści „Chaszcze”, „Puszczyk”, „Niebo dla akrobaty”, „Święty i błazen”.
Bliska jest mu myśl Rene Chataubriande`a: Pisz tekst religijny tak, aby młodzieniec - niedowiarek chłonął go jak gorszącą powieść.

Spotkanie autorskie z Janem Grzegorczykiem


DZIEŃ ZIEMI - KREATYWNY RECYKLING
Z okazji Światowego Dnia Ziemi w naszej Bibliotece odbyły się zajęcia edukacyjne, mające na celu uświadomienie najmłodszym, jak chronić i dbać o nasze środowisko. Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety, dlatego już od najmłodszych lat powinniśmy czuć się odpowiedzialny za jej stan. Ziemia nas żywi oraz stanowi istotę naszej egzystencji. Z tego powodu musimy dbać o nasza planetę, nie tylko 22 kwietnia, ale także każdego dnia.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I „a”, II „c” i III „c” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak dbać o czystość otoczenia oraz jakie są ekologiczne sposoby wyrzucania i przetwarzania śmieci. Uczniowie poznali pojęcia związane z ekologią, takie jak recykling, czy segregacja śmieci. Różne zużyte przedmioty – zamiast lądować w koszu na śmieci okazały się przydatne w kreatywnej zabawie. Dzieci wspólnie znalazły ciekawe pomysły, by z czegoś bezużytecznego zrobić wielkie arcydzieło! Dzięki dziecięcej wyobraźni plastikowe butelki, nakrętki, guziki, gazety czy tekturowe pudła zamieniły się w niepowtarzalne zabawki, ozdoby i przedmioty codziennego użytku.

Dzień Ziemi 2015


Róża i książka
Jak co roku Biblioteka 23 kwietnia w Światowym Dniu Książki wręcza upominki czytelnikom, którzy w tym dniu jako pierwsi odwiedzą bibliotekę. Pierwsza Czytelniczka otrzymała różę, a Czytelnik książkę.

Książka i róża 2015Książka i róża 2015


Spotkanie autorskie z Kaliną Jerzykowską
Kalina Jerzykowska pisze dla młodych odbiorców, jej książki to zabawne, rymowane wiersze i opowiadania, które uczą i pobudzają wyobraźnię.
Na spotkanie ze znaną pisarką przybyli do naszej Biblioteki uczniowie klasy IV „b” i IV „c” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Autorka już od pierwszych chwil w magiczny sposób przekazała młodym słuchaczom, że książka może inspirować do ciekawych zabaw językowych i ortograficznych. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, szybko też przekonali się, że czytane przez autorkę wiersze przenoszą ich na scenę „własnego teatru wyobraźni”. W dobie komputerów i Internetu dzieci zapominają o tym, co pobudza ich wyobraźnię i daje głęboką wiedzę. Mamy nadzieję, że każdy młody czytelnik, wychodząc ze spotkania z panią Kaliną miał świadomość, że bez czytania książek życie jest smutne, bo czyż nie jest przyjemne poznawanie nowych światów, przeżywanie wraz z bohaterami pasjonujących przygód, zawieranie znajomości z różnymi postaciami wymyślonymi przez pisarzy? Książka ciekawa i odpowiadająca naszym gustom będzie więc miłym sposobem spędzenia wolnego czasu i dobrym lekarstwem na nudę.

Spotkanie autorskie ze Kaliną JerzykowskąSpotkanie autorskie ze Kaliną JerzykowskąSpotkanie autorskie ze Kaliną JerzykowskąSpotkanie autorskie ze Kaliną JerzykowskąSpotkanie autorskie ze Kaliną JerzykowskąSpotkanie autorskie ze Kaliną JerzykowskąSpotkanie autorskie ze Kaliną JerzykowskąSpotkanie autorskie ze Kaliną JerzykowskąSpotkanie autorskie ze Kaliną Jerzykowską


Spotkanie autorskie
W dniu 20 kwietnia o godzinie 10:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Kaliną Jerzykowską.
Polonistka, teatrolog, przez wiele lat dziennikarka (Radio Łódź i „Gazeta Wyborcza” w Łodzi). Autorka wierszy, powieści, piosenek, sztuk i scenariuszy teatralnych; entuzjastka teatru dziecięcego. Kawaler Orderu Uśmiechu.

Spotkanie autorskie ze Kaliną Jerzykowską


Spotkanie autorskie ze Sławomirem Koprem
We wtorek, 14 kwietnia w holu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Staszowie odbyło się spotkanie autorskie ze Sławomirem Koprem - autorem książek historycznych, felietonistą. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica.
W swoich książkach pisarz nie skupia się na tych faktach, które powszechnienie znamy z lekcji historii, lecz stara się ukazać życie prywatne i codzienne ludzi władzy, artystów, bo jak sam twierdzi „polityk czy artysta ukazany w szlafroku i kapciach zyskuje na autentyczności”. Jego bohaterowie to ludzie z cierpieniami i problemami. Pisarz, ze swadą i lekkością, opowiadał o zdarzeniach opisanych w swoich książkach, przytaczając ciekawe fakty i anegdoty. Często podkreślał, że życie prywatne opisywanej postaci jest bardzo ważną częścią jej biografii. Czyż nie prawdą jest, że najlepsze scenariusze pisze samo życie...
Naszym słuchaczom bardzo podobało się spotkanie. Zadawali wiele pytań, bowiem autor posiada niezwykłą łatwość opowiadania, skupienia uwagi czytelnika i włączania go do dyskusji.
Na zakończenie spotkania nasz gość wpisywał dedykacje w książkach, które zakupili miłośnicy jego twórczości.

Spotkanie autorskie ze Sławomirem KopremSpotkanie autorskie ze Sławomirem KopremSpotkanie autorskie ze Sławomirem KopremSpotkanie autorskie ze Sławomirem KopremSpotkanie autorskie ze Sławomirem KopremSpotkanie autorskie ze Sławomirem Koprem


W dniu 3.04.2015r. (Wielki Piątek) Biblioteka w Staszowie czynna od 8:00 do 15:00.
W dniu 7.04.2015r. (wtorek) Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00.


Zmiana godzin pracy Filii Biblioteki w okresie świątecznym:

 • 3.04.2015r. Filia w Kurozwękach nieczynna.
 • 3.04.2015r. Filia w Koniemłotach nieczynna.
 • 3.04.2015r. - 4.04.2015r. Filia w Wiązownicy nieczynna.
 • 2.04.2015r. - 3.04.2015r. oraz 7.04.2015r. Filia w Wiśniowej nieczynna.

Spotkanie autorskie ze Sławomirem Koprem
Pisarz, autor poczytnych książek o tematyce historycznej. W swoich książkach stara się pokazać historię „z ludzką twarzą”; ważne osobistości w dziejach naszego kraju w życiu codziennym, nie unikając drażliwych tematów. Wychodząc z założenia, że życie prywatne, z jego wszystkimi składnikami jest ważną częścią biografii każdego człowieka, porusza tematy z reguły pomijane przez innych badaczy. A polityk czy artysta ukazany „w szlafroku i kapciach” zyskuje tylko na autentyczności. Autor takich publikacji jak np. „Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej”, „Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej”, „Polskie piekiełko. Obrazy z życia elit emigracyjnych 1939-1945”.

Spotkanie autorskie ze Sławomirem Koprem


Wielkanoc 2015

Aby Święta Wielkiej Nocy
były wzorem duchowego wzbogacenia i umocnienia
dającego radość, pokój i nadzieję.
Wszelkiej pomyślności z serca życzy Dyrektor oraz Pracownicy


W dniu 28.03.2015r. (sobota) Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


Senior w Internecie
Ruszyła kolejna edycja warsztatów komputerowych „Senior w Internecie”, które w dalszym ciągu cieszą się dużym zainteresowaniem. Seniorzy z wielkim zapałem uczęszczają na zajęcia i już po kilku spotkaniach widać efekty pracy uczestników warsztatów. Na kolejnych zajęciach seniorzy nauczą się jak wyszukiwać informacje i nawigować po stronach WWW. Poznają również przykłady portali internetowych, dowiedzą się jak założyć darmowe konto e-mail, wysłać i odbierać wiadomości oraz dodawać i zapisywać załączniki.

Warsztaty komputerowe - Senior w Internecie marzec 2015Warsztaty komputerowe - Senior w Internecie marzec 2015Warsztaty komputerowe - Senior w Internecie marzec 2015Warsztaty komputerowe - Senior w Internecie marzec 2015


BAJKOWY MARZEC W BIBLIOTECE
Marcowe czytanie... czyli byle do wiosny!
Bajki towarzyszą dziecku od najmłodszych lat. Rozwijają wyobraźnię dziecięcą, mają duży wpływ na kształtowanie cech osobowości małego dziecka. Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Grupa 3 i 4 – latków z Przedszkola Nr 8 odwiedziła naszą Bibliotekę. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem zwiedzały wszystkie działy biblioteki. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w tak magicznym miejscu. Dzieci dowiedziały się jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Wszystkim bardzo podobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które dzieci z chęcią oglądały.
W spotkaniu edukacyjnym pt. „WIOSNA TUŻ, TUŻ... WIĘC GŁOWĄ RUSZ!” - uczestniczyli uczniowie klasy I „d” Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie. Dzieci opowiadały o zachodzących zmianach w przyrodzie, a następnie je zilustrowały.
„ZNAM RASY KOTÓW” Podczas zajęć uczniowie klasy II „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 dowiedzieli się o pochodzeniu kota, poznały kocie zwyczaje oraz różne ciekawostki związane z miłymi mruczkami. Mali czytelnicy zapoznali się również z „kocią” literaturą dostępną w naszej bibliotece. Na zakończenie spotkania każde dziecko wykonało swojego kota metodą origami.
„WIOSENNE SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ” Wiosenne wierszyki i bajeczki zawitały do Przedszkola Nr 3, 4, 8 oraz do Klubiku Dziecięcego i Żłobka przy Przedszkolu Nr 8. Ważne, by każde dziecko, bez względu na wiek, miało codzienny kontakt z książką. Gdy widzimy radość i zaciekawienie na twarzach przedszkolaków wiemy, że warto czytać!!!
Przedświąteczne spotkanie uczniów klasy I „c” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 zaowocowało pięknym „Wielkanocnym Drzewkiem”, które można oglądać w holu Biblioteki.

Bajkowy marzec w BiblioteceBajkowy marzec w BiblioteceBajkowy marzec w BiblioteceBajkowy marzec w BiblioteceBajkowy marzec w BiblioteceBajkowy marzec w BiblioteceBajkowy marzec w BiblioteceBajkowy marzec w BiblioteceBajkowy marzec w Bibliotece


Zabytki mojego miasta - Dworek Myśliwski
Prace plastyczne uczniów kl. IV - VI szkół podstawowych. Prace wykonane przez dzieci oglądać można w holu Biblioteki.

Wystawa prac - Zabytki mojego miasta - Dworek MyśliwskiWystawa prac - Zabytki mojego miasta - Dworek MyśliwskiWystawa prac - Zabytki mojego miasta - Dworek MyśliwskiWystawa prac - Zabytki mojego miasta - Dworek MyśliwskiWystawa prac - Zabytki mojego miasta - Dworek MyśliwskiWystawa prac - Zabytki mojego miasta - Dworek MyśliwskiWystawa prac - Zabytki mojego miasta - Dworek MyśliwskiWystawa prac - Zabytki mojego miasta - Dworek MyśliwskiWystawa prac - Zabytki mojego miasta - Dworek Myśliwski


W dniach 24.03.2015r. - 27.03.2015r. Filia w Koniemłotach będzie nieczynna.


W dniu 20.03.2015r. (piątek) Oddział dla Dzieci czynny w godzinach 9:00 - 17:00.


W dniu 19.03.2015r. (czwartek) Filia w Sztombergach będzie nieczynna.


Konkurs plastyczny - Przyjaciel kot
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie Oddział dla Dzieci ogłasza konkurs plastyczny dla kl. I – III szkół podstawowych.

Konkurs plastyczny - Przyjaciel kot


ZMIANA GODZIN PRACY FILII!
Od dnia 9.03.2015r. nastąpiła zmiana godzin pracy Filii w Wiśniowej oraz Sztombergach:

Filia w Wiśniowej
Poniedziałek - Piątek - 7:15 - 14:45

Filia w Sztombergach
Poniedziałek - Środa - 10:00 - 15:00
Czwartek - 12:00 - 17:00


Prezent od IBUK Libra
Miło nam poinformować, że platforma IBUK Libra przygotowała dla Was prezent!
Co miesiąc (począwszy od marca br.), na stronie głównej IBUKa Libry, będzie zamieszczana jedna z książkowych nowości Domu Wydawniczego PWN. Wśród tytułów nie zabraknie beletrystyki, literatury faktu czy publikacji popularnonaukowych. Czytelnicy będą mieli możliwość zapoznania się z Książką Miesiąca przez 30 dni. Czas na jej przeczytanie będzie odmierzał specjalny zegar.
Czytelników, którzy jeszcze nie odebrali kodów dostępu do platformy IBUK Libra, zapraszamy do Biblioteki.
Link: www.libra.ibuk.pl

IBUK Libra - Książka Miesiąca


W dniu 4.03.2015r. (środa) Biblioteka czynna w godzinach 9:00 - 17:00.


W dniu 4.03.2015r. (środa) Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


W dniach 2.03.2015r. - 4.03.2015r. Filia w Koniemłotach będzie nieczynna.


Ferie w Wiązownicy Kolonii
W ramach ferii zimowych w dniach 16 - 27 II w siedzibie Filii Bibliotecznej w Wiązownicy Kolonii zostały zorganizowane różne zajęcia dla dzieci. W pierwszym tygodniu ferii było to np. rysowanie, kolorowanie gotowych szkiców, przeglądanie i czytanie książek dla najmłodszych. W drugim tygodniu dzieci, które odwiedziły bibliotekę, czytały przygotowane bajki, przeglądały książeczki o zimie. Mogły również korzystać ze stanowiska komputerowego - grały w różne gry lub wymieniały się doświadczeniami, gdzie i jak znajdować potrzebne informacje.
W ostatnim dniu ferii - 27 lutego, do biblioteki zostali zaproszeni najlepsi czytelnicy w grupie do lat 19. Tym najaktywniejszym 6-ciu osobom wręczono nagrody książkowe, zakupione przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Staszowie. Młodzi czytelnicy byli bardzo zadowoleni, że ich zamiłowanie do czytania zostało docenione i nagrodzone. Informacja o wynikach, osiągniętych przez najlepszych czytelników jest również wywieszona w siedzibie filii.

Ferie w Wiązownicy Kolonii 2015Ferie w Wiązownicy Kolonii 2015Ferie w Wiązownicy Kolonii 2015


KREATYWNE FERIE W BIBLIOTECE
Oddział dla Dzieci zorganizował w czasie ferii zimowych zajęcia pt. „Rozwiń swoją kreatywność”. Spotkania w Bibliotece zapewniły uczestnikom wiele atrakcji, pośród proponowanych zajęć każdy znalazł coś dla siebie.
Odbyły się zajęcia plastyczno - manualne, w trakcie których młodzi artyści wykonywali piękne „Drzewka Szczęścia”, magiczne „Tuwimowskie Okulary”, pizzę z plasteliny czy też zimowe pejzaże dowolną techniką.
Jak na Światowy Dzień Kota przystało w naszej Bibliotece gościliśmy prawdziwego mruczka. Każde dziecko wykonało własnego kotka z rolki po papierze i bibuły. Natomiast podczas „Eko” - spotkania uczestnicy poznali ciekawe formy recyklingu, łącząc działania artystyczne i wiedzę ekologiczną. Każdy miał okazję stworzyć niepowtarzalne arcydzieła z pozornie niepotrzebnych materiałów takich jak plastikowe nakrętki.
Emocji i doskonałej zabawy dostarczył wszystkim uczestnikom TURNIEJ WARCABOWY. Teraz już wiemy, że gry planszowe mogą być ciekawe i uczą radzenia sobie z silnymi uczuciami, takimi jak radość z wygranej i smutek z przegranej! Dziękujemy wszystkim za uczestniczenie w naszych zajęciach i za każdy uśmiech, którym nas obdarzono…

Ferie 2015Ferie 2015Ferie 2015Ferie 2015Ferie 2015


W dniach 27.02.2015 - 7.03.2015 Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna:

 • 27.02.2015r. (piątek) od 9:00 do 17:00
 • 2.03.2015r. (poniedziałek) od 9:00 do 17:00
 • 3.03.2015r. (wtorek) od 9:00 do 17:00
 • 4.03.2015r. (środa) od 9:00 do 17:00
 • 5.03.2015r. (czwartek) od 11:00 do 15:00
 • 6.03.2015r. (piątek) od 9:00 do 17:00
 • 7.03.2015r. (sobota) od 8:00 do 14:00

W dniu 24.02.2015r. (wtorek) Biblioteka czynna w godzinach 8:00 - 17:00.


W dniach 23.02.2015r. - 27.02.2015r. Filia w Kurozwękach będzie nieczynna.


Na naukę nigdy nie jest za późno
Kolejni uczestnicy warsztatów komputerowych „Senior w Internecie” zaczęli swą przygodę z Internetem od poznania podstaw obsługi komputera.

Warsztaty komputerowe - Senior w InternecieWarsztaty komputerowe - Senior w Internecie


Serduszkowy zawrót głowy
Walentynki to dzień, w którym miło jest otrzymać prezent, ale także wręczyć sympatyczny drobiazg osobie, którą się lubi. Podczas zajęć literacko – manualnych w Bibliotece uczniowie klasy II „c” oraz III „c” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie dowiedzieli się kim był święty Walenty i dlaczego uważa się go za patrona zakochanych.
Spotkanie zakończyło się wykonaniem kreatywnych „czarodziejskich serc” dla bliskiej osoby oraz wspólnym udekorowaniem „Drzewka Przyjaźni” – serduszkami z imionami uczniów.

Walentynki 2015Walentynki 2015Walentynki 2015Walentynki 2015


„Zabytki Staszowa – Dworek Myśliwski”
Na spotkanie poświęcone historii Staszowa – naszej „Małej Ojczyzny” zostali zaproszeni do Biblioteki uczniowie klas IV „c”, V „c” i VI „a” ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie oraz klasa IV „a” ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Staszowie. Spotkania edukacyjne stały się okazją do rozwijania wrażliwości na piękno otaczających nas zabytków. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z wyjątkowości miejsc, bądź budynków, które codziennie mija się po drodze.
Na koniec zajęć ogłoszono konkurs plastyczny pt. „Znam zabytki mojego miasta – Dworek Myśliwski”.

Zabytki Staszowa – Dworek Myśliwski


W dniu 11.02.2015r. (środa) Oddział dla Dzieci czynny w godzinach 9:00 - 17:00.


W dniu 10.02.2015r. (wtorek) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna w godzinach 9:00 - 17:00.


W dniach 9.02.2015r. - 13.02.2015r. Filia w Kurozwękach będzie nieczynna.


W dniu 6.02.2015r. (piątek) Oddział dla Dzieci czynny w godzinach 9:00 - 17:00.


W dniu 5.02.2015r. (czwartek) oraz 7.02.2015r. (sobota) Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


FERIE W BIBLIOTECE
W czasie ferii zimowych zapraszamy wszystkie dzieci do Biblioteki:

Ferie w Bibliotece 2015Ferie w Bibliotece 2015Ferie w Bibliotece 2015Ferie w Bibliotece 2015Ferie w Bibliotece 2015


Konkurs plastyczny - Zabytki mojego miasta – Dworek Myśliwski
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie Oddział dla Dzieci ogłasza konkurs plastyczny dla kl. IV – V szkół podstawowych.

Konkurs plastyczny - Zabytki mojego miasta – Dworek Myśliwski


W dniu 4.02.2015r. (środa) Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


W dniu 30.01.2015r. (piątek) Biblioteka czynna w godzinach 9:00 - 17:00.


Wirtualna Czytelnia
Ibuk Libra już w Naszej Bibliotece. IBUKI to publikacje elektroniczne dostępne na stronie www.libra.ibuk.pl. Ta Wirtualna Czytelnia daje dostęp do podręczników akademickich, książek naukowych, literatury faktu, słowników czy przewodników. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie będzie mieć dostęp do 583 wykupionych publikacji oraz 511 darmowych.
Jak korzystać z IBUKA:

 • aby otrzymać bezpłatny dostęp do księgozbioru należy zgłosić się do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Staszowie i poprosić o kod PIN,
 • aby go otrzymać musisz być Czytelnikiem naszej Biblioteki – jeśli jeszcze nie jesteś, możesz zapisać się w każdej chwili.


Zalety Wirtualnej Czytelni Ibuk Libra:

 • robisz własne notatki bezpośrednio w książce,
 • dodajesz zakładki,
 • tagujesz ważne fragmenty i zakreślasz kolorami,
 • wyszukujesz w podręczniku słowa i frazy,
 • masz własną e-półkę z książkami,
 • możesz wybierać spośród wielu publikacji w języku polskim.

Link: Podręcznik użytkownika IBUK Libra

 

IBUK Libra


Dzień Babci i Dziadka
Wielkimi krokami zbliża się święto wszystkich kochanych Babć i Dziadków, dlatego też warto wcześniej pomyśleć o jakimś miłym drobiazgu. W naszej bibliotece odbyły się zajęcia plastyczne dla uczniów kl. II „c” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie pt. „Magiczna ramka z życzeniami dla Babci i Dziadka”, do zorganizowania których przygotowywaliśmy się przez dłuższy okres czasu. Dzieci wykonały magiczne ramki z gazet, kolorowego papieru, bibuły i… popcornu. Wszyscy z uśmiechem na twarzy prezentowali efekty swoich prac.

Dzień Babci i Dziadka 2015


Senior w Internecie
Obsługa komputera - to nic trudnego! Mogą się o tym przekonać kolejni uczestnicy warsztatów "Senior w Internecie". Podczas warsztatów seniorzy poznawać będą tajniki obsługi komputera i zasady surfowania po Internecie.

Warsztaty komputerowe - Senior w Internecie 2015Warsztaty komputerowe - Senior w Internecie 2015


W dniu 19.01.2015r. (poniedziałek) Biblioteka czynna w godzinach 9:00 - 17:00.

 

Ta strona używa ciasteczek/cookies. Aby znaleźć więcej informacji o ciasteczkach kliknij w podany link.

Akceptujesz ciasteczka z tej strony?
Ciasteczka